Včerejší vývojářská konference Applu WWDC přinesla jedno velmi očekávané oznámení. Apple po několika letech přechází z Intel x86 čipů na vlastní ARM řešení. Samotná firma bude používat "Apple Silicon" čipy nejen v iPhonech a iPadech, jako doposud, ale i ve větších Mac zařízení. Přechod na Apple čipy začne již letos s tím, že by se měl jako první dočkat menší 13palcový Macbook ke konci roku.

Přechod potrvá 2 roky

Tim Cook při konferenci nešetřil slovy, jako "historický den pro Mac" a zřejmě má pravdu. Pro Apple uživatele to moc velká změna nebude. Pokud vše proběhne dobře, většina aplikací se předělá, aby mohly běžet na nových procesorech. Nejvíce práce tak čeká programátory a vývojáře. Ti musí během dvou let předělat stávající programy a začít plně vyvíjet kompatibilní kód pro ARM procesory.

Z přechodu budou profitovat jak uživatelé, tak sám Apple. Zákazníci obdrží ještě o něco lépe optimalizovaný hardware sladěný se softwarem. Již nyní je Apple v tomto odvětví na špičce a po změně na "podomácku vyráběné procesory" se tato optimalizace ještě více zlepší. Apple má o jednoho dodavatele méně a nemusí se spoléhat na Intel. Je pravděpodobné, že vývoj nových procesorů bude stát společnost velké peníze, ovšem tato částka se brzy vrátí díky prodejům. Zároveň Apple nemusí platit externí firmě (Intelu) za dodávání dané komponenty.

Celá situace má ovšem i stinné stránky. Krom toho, že některé aplikace na nových procesorech nebudou ze začátku fungovat, budou zákazníci nuceni si vybrat. V nabídce totiž budou v průběhu příštích dvou let Mac počítače s Apple i Intel procesory.

Vývojáři dostanou plnou podporu

Aby vývojáři aplikací měli přechod co nejjednodušší, připravil si Apple Developer Transition Kit. Jedná se o Mac Mini s procesorem A12Z, který najdeme například v útrobách iPadu Pro. Tento Mac běží na nejnovější verzi macOS 11 s označením Bug Sur. Tento systém již plně podporuje nové procesory. Vývojáři dostanou samozřejmě k dispozici i Xcode. To vše za 500 dolarů.