Ačkoliv procesory Intel 11. generace jsou kompatibilní s čipsety řady 400 a využívají stejnou patici, přesto došlo k uvedení nových základních desek s čipsety řady 500. Jde o modely od různých výrobců a čipy Z590, B560 a H510. Zde je jejich stručný přehled.

MSI

MSI nabídne základní desky již 27. ledna a půjde o série MEG, MPG, MAG a PRO. MEG cílí na nadšence a půjde o nejlepší modely. MPG bude vyšší střední třídou, jenž zaujme většinu náročnějších hráčů. MAG se krásně vměstná do většiny středně výkonných mašin. PRO nakonec uspokojí zejména nenáročné.

ASrock

ASrock nabídne desky s čipsetem Z590, H570 a B560. Všechny modely, včetně těch základních nabídnou PCIe Gen 4, včetně M.2 slotu. Kromě ATX modelů výrobce umožní vybrat si z Mini-ITX a mATX verzí.

ASUS

Nechybí samozřejmě ani ASUS. Ten nabídne nové základovky ve verzích Prime, TUF a ROG. Jedna z nejvybavenějších, ROG Maximus XIII Extreme Glacial, jenž je na obrázku výše, disponuje zabudovaným vodním blokem a vypadá opravdu překrásně.

Gigabyte

Gigabyte již tradičně doplní portfolio Aorus desek. Kromě vylepšené konektivity se nové desky pochlubí posíleným napájením. Očekává se, že Rocket Lake procesory půjdou velmi dobře taktovat.

Další výrobci

Nové desky představil také Biostar, Colorful a EVGA. Jejich nástup na trh můžeme očekávat nejdříve ke konci ledna.