Valve velmi tiše vydalo alpha verzi Steamu v Číně a přišlo se kuriozity, které si čínská vláda v této vlastní verzi Steamu vyžádala. O co se jedná?

Zdravotní doporučení při spuštění hry

Čínský vládní systém je proslulý svou striktní politikou proti podvádění. Jsou tak běžné případy, kdy se herní cheateři zavírají do vězení a dostávají milionové pokuty. Proto uvidí Číňané nejen varování proti podvádění a pirátění her, ale i bojkot škodlivých her. Největší část doporučení při spuštění však zabírá právě doporučení zdravotní. 

Bojkotujte škodlivé hry; odmítněte pirátění her. Chraňte se, vyhněte se podvodům. Umírněnost pomáhá mentálnímu zdraví; přehnané hraní je tělu škodlivé. Dobře rozmyšlené využití tvého času povede ke zdravému životnímu stylu.

Cenzurované profily

Chcete mít na profilovce krásnou slečnu ze seriálu pro dospělé, urážlivý meme nebo se jmenovat xX_RektDestroyer69_Xx? To se čínské vládě asi moc líbit nebude, že? Proto se do té doby, než vaše kreativní vyjádření vlastní osobnosti schválí úřady, budete ukazovat jen jako typický steamovský otazníček, jako kdybyste žádnou profilovku neměli a místo vašeho jména se bude ukazovat pouze vaše Steam ID. Nudné, že? 

Zákaz hraní v nočních hodinách 

Za předpokladu, že máte čínskou alpha verzi Steamu, tak se veškeré časové údaje převedou na ty čínské. To znamená, že pokud budete v Evropě mít odpoledne, v Číně by však bylo příliš brzy ráno či pozdě v noci, tak si nic nezahrajete. Mezi desátou hodinou večerní a osmou ranní čínského pásma si totiž nesmíte spustit žádnou hru. Bez výjimky. Čínská vláda to zjevně myslí se svými občany a gamery co nejlépe - udělala za ně rozhodnutí, že nechtějí hrát v noci, aby si nekazili oči a nenarušili spánkový režim. To platí pouze pro hráče, kteří nedosáhli určitého věku.

Ať už bude finální verze vypadat jakkoliv, je evidentní, že Valve aktivně spolupracuje s vládou Čínské lidové republiky, aby se otevřel i tento herní trh pro amerického giganta pod vedením Gabe Newella. Zdali je dobře, že Valve nechá takovým způsobem omezovat určité svobody svých uživatelů, je na posouzení čtenářů.