V posledních dnech otřásl CS:GO esport scénou skandál spojený s východoevropským kvalifikačním turnajem na Major, EPIC League CIS RMR. Jak hluboko ale zasahují jeho kořeny? 

Všechno, co mohlo jít špatně, šlo špatně. Nebo alespoň nebyla snaha, aby to šlo dobře. Na velkých turnajích je již zavedeným standardem, že servery jsou vybaveny vlastním anti-cheatem, teamspeakové konverzace mezi spoluhráči jsou dobře zdokumentovány, kontrolovány nezávislým rozhodčím a především nahrávány pro případnou zpětnou kontrolu, nebo je u zápasů zavedená prodleva u GOTV, aby nikdo nemohl z přenosu dávat některé ze stran informace o protějším týmu. Nic z toho ale na EPIC League CIS nefungovalo, což vedlo k několika skandálům, především týkajících se ukrajinského týmu Akuma.

Čtrnáct ze šestnácti zúčastnivších se týmů tak zaslalo Valve otevřený dopis, ve kterém žádají řádné prošetření této situace a vyvození patřičných důsledků pro budoucí turnaje. Některé špičkové týmy byly velmi vokální ve své kritice turnaje a především týmu Akuma, u nějž dle komise pro esportovou integritu ESIC panuje závažné podezření, že na turnaji podváděl, konkrétně ve hrách proti Natus Vincere a Virtus.pro, proti oběma totiž vyhráli jednoduchou 2-0 proti všem očekáváním.

Photo credit: Stephanie Lindgren, DreamHack

To ale není jediný problém s ukrajinskou sestavou. ESIC zjistil prostřednictvím Suspicious Betting Alert Network (sítě pro upozornění na podezřelé sázení skládající se ze sázkových společností), že existuje pádné podezření, že došlo k sázkovému podvodu u her týmu Akuma. Bývalý ředitel týmu Project X, tedy organizace, pod kterou dříve hráli hráči Akuma, vložil nemalé částky na přesný výsledek hry Akuma vs. Virtus.pro, které nakonec vyhrál. To je krajně podezřelé proto, že právě v tomto zápase došlo ke podezření na cheating ze strany Akuma - ESIC usoudil, že není vyloučeno, že hráči získávali aktuální informace o pozicích protihráčů prostřednictvím třetích stran na externích zařízeních. Protože ale nemá dostatečnou jurisdikci nad tímto turnajem, předal veškeré informace Valve a doporučil svým členům, aby do svých turnajů nezařazovali ani tým Akuma, ani žádný z týmů spojených s ředitelem Project X, Oleksandrem Šyškem.

ESIC refers evidence indicating potential match-fixing and betting fraud in RMR event to Valve.

ESIC has made a referral to Valve including substantial evidence indicating the existence of potential betting fraud in the CIS RMR event run by EPIC.

Read: https://t.co/P90BBzeGkX 

— ESIC (@ESIC_Official) June 9, 2021

Problémem jest, že Valve často nechce mít s CS:GO esport scénou nic společného. Podezření na cheating či sázkové podvody se často setkávají s nezájmem ze strany vývojářů hry, kteří nechtějí do integrity esport scény zasahovat. Největší takové zásahy jsme mohli vidět v kauze iBUYPOWER, kdy si aktéři vysloužili doživotní bany z Major turnajů, nebo pokud šlo o střety zájmů u některých organizací. Už dlouho je ale ze strany Valve ticho po pěšině a mnozí vývojáře viní ze zanedbávání CS:GO esportu, což pouze vede k přechodu hráčů na konkurenční Valorant.