CS esport scéna se možná otřese v základech: znamená podvádění některých koučů konec koučinku na turnajích?

Esportová komise pro integritu (ESIC) sice ještě neuzavřela vyšetřování všech koučů podezřelých ze zneužívání bugu ve hře, který jim dovoloval sledovat pozice nepřátel, už se ale objevují spekulace, že se možná Valve vydá velmi nepopulární cestou a zruší institut koučů v CS:GO úplně, jak píše DeKay na DBLTAP. Není divu, že se to mnoha koučům a fanouškům nelíbí - koučové mají velmi specifickou roli v týmech a značně pomáhají kvalitě hry a zápasu.

ESL už několik koučů zabanovalo kvůli zneužití výše zmíněného bugu a mnoho dalších se jich údajně přiznalo, víme tak o asi patnácti koučích, jejichž kariéra je nyní oprávněně ohrožena. Co ale ti ostatní? Mnoho koučů nic špatného neudělalo, plošný zákaz tak může znamenat posun celé scény o několik let nazpět. Na první pohled to nemůže být tak hrozné, ne? Ale podívejme se, jak scéna vypadala předtím, než se ze zaměstnání koučů stala tradice.

Současné strategie jsou fakticky uměním, a to jen díky koučům.

Taktiky byly neskutečně jednoduché a nepromyšlené, vymýšlení protitaktik byla práce, která akorát kapitánům ubírala čas na životně důležitý trénink s týmem, a tak se o to moc týmů ani nepokoušelo. Týmy si zapomínaly brát přestávky a bez nich se akorát víc a víc nervovali při hře a neměli šanci vychladnout. Kapitáni nestíhali měnit taktiky ve chvíle, kdy by to nejvíc potřebovali. Současné strategie jsou fakticky uměním, a to jen díky koučům, kteří stojí za hráči na stagi, neovlivněni stresem z podání co nejlepšího výsledku.

Foto: Stephanie Lindgren, DreamHack

V případě, že Valve a jiní organizátoři turnajů zakážou kouče, střelí se tak do obou, ale pořád vlastních, nohou. Když se ze sledování profesionálního CS stane fraška podobná random lobby na FACEITu, fanoušky to přestane bavit a budou mít mnohem menší chuť zapnout CS a hrát. Možná je naláká jiná hra, třeba Valorant. Ten tak fakticky nahradí CS:GO a Valve se bude muset hodně snažit, aby v současné době na scéně stříleček z první osoby zůstalo aspoň trochu relevantní.

DeKay nabízí zlatou střední cestu: nedovolte koučům připojit se na server, když se hraje online, ale nechte je zapojit se na LAN turnajích. Tím se ošetří kontrola, že neprovádí žádné špatnosti a koučové budou mít strategické poslání, které se ale naplno projeví pouze v těch nejsledovanějších a nejkvalitnějších zápasech. Sice to není perfektní řešení, ale je to kompromis pro všechny zůčastněné strany - Valve, organizátory, kouče i fanoušky.