Na ESL One Cologne 2018 jsme si na rozhovor pozvali i celý tým mousesports v celé jejich kráse. Povídali si s námi tedy: Tomáš "oskar" Šťastný, Janusz "Snax" Pogorzelski, Miikka "suNny" Kemppi, Chris "chrisJ" de Jong a Robin "ropz" Kool.

Nyní máte nového spoluhráče, Snaxe. Jak se vám spolu hraje?
Oskar: No, my jsme se Snaxem hráli vlastně jenom jeden den před Kolínem a pak už jenom potom, co jsme vypadli, ale zatím mám pocit, že to je lepší, než se STYKem, protože Snax je zkušenější hráč, dokáže si udělat místo ve hře a dokáže udělat prostor nám. Další přínos pro tým jsou jeho zkušenosti, umí hrát před lidmi, hrát na stagi, takže nám stačí se akorát sehrát, naučit se defaulty a půjde to.
Snax: Cítím se fakt dobře, nezačali jsme před moc velkou dobou, před turnajem jsme hráli asi jenom osm hodin, což je fakt málo. Ale vidím to dobře, myslím, že budeme schopni vládnout světové CS scéně, ale potřebujeme čas, abychom se na to připravili. Potřebujeme se sehrát, zapracovat na mojí komunikaci, já rozumím sice všemu a oni zase mně, ale musím se hlavně soustředit na hru, ne co jak říct. Musím to dělat podvědomě a to si myslím, že po nějaké době zvládnu. Na tom budu pracovat a potom to dotáhneme daleko.
Sunny: Přináší do našeho týmu nové věci, hlavně novou strukturu. Má to jedinou vadu, a to že musíme všechno překopat, aby nám to všem vyhovovalo, ale jsem si jist, že to bylo dobré rozhodnutí.
chrisJ: Očividně jsme s ním moc nehráli, proto byl náš výsledek takovým zklamáním, ale věřím, že do našeho týmu přinese mnoho, především díky svým zkušenostem, díky kterým také dokáže inteligentně vybruslit z mnoha nepříjemných situací, takže ho považuji za takový nový vítr do plachet mousesports. Nové nápady, nové způsoby hry. Prostě doufáme, že nás takhle vytáhne na úroveň, abychom zase mohli bojovat ve finále.
ropz: Snax přináší hrozně moc nových nápadů, předkládá nám nápady, co vylepšit. Má svůj osobitý styl, když vidí příležitost, jde si pro ni. Když má možnost pushnout a něco z toho vytěžit, jde si pro to. Je to hrozný pohodář a myslím, že náš tým trochu té jeho pohody taky potřebuje. Akorát potřebujeme trochu času na to, abychom se sehráli.
Někteří říkají, že Snax není zvyklý mluvit anglicky, a že by to mohlo vést k nějakým komplikacím. Vidíte tam taky ten problém?
Oskar: Tak je to s každým, kdo přechází do mezinárodního týmu. Já jsem to měl úplně stejně, když jsem přecházel do HellRaisers. Základy umí, on nám rozumí, my mu rozumíme, ale potřebuje s námi chvilku hrát, aby se do toho dostal.
Snax: Je tam, ale po Kolíně jsme konečně začali hodně trénovat a se správným tréninkem se nebudu bát mluvit anglicky a potřebuji už jenom jeden delší trénink a zvyknu si na to.
Sunny: Problém s tím nevidím, možná to pro něj bylo od začátku trošku těžší, protože hrál ve svém národním týmu a musel si nyní zvykat na mezinárodní prostředí, ale věřím, že se z toho dostane a bude všechno v nejlepším pořádku.
chrisJ: Je jasné, že bude nějakou chvíli trvat, než si na to zvykne. Hrál až moc dlouho ve VP, kde se mluví čistě polsky, ale jeho angličtina není vůbec špatná, nebojí se ji používat a zvyká si na naše termíny a názvy, které používáme. Takže už nebude potřebovat moc času na to, aby mohl s námi plnohodnotně komunikovat. Nemyslím si, že to bude nějaký velký problém, teď budeme cvičit na ELEAGUE a na turnaji už to bude v pohodě.
ropz: Ten problém tam byl akorát ze začátku, ale to je naprosto pochopitelné. Má dobrou angličtinu a myslím, že se dokáže hodně rychle adaptovat na naše prostředí. Hlavní je, že jsme na cestě k dobrému vzájemnému porozumění a půjde všechno.
STYKO hrál v týmu takovou support roli, jakou roli teď má Snax?
Oskar: My nemáme v týmu role. STYKO nebyl ani tak jako support, my ani předtím čistokrevného supporta neměli. U STYKa jsme se mohli spolehnout na to, že umí hodit každý granát a hodil ho, když to bylo potřeba, ale to se umí naučit skoro každý. Jak říkám, u nás klasické role nemáme, hrajeme tak nějak volněji, hrajeme kdo chce, co chce. Nemyslím si, že ten support bude potřeba.
Jak se vám hraje se současnými spoluhráči, funguje vám ta chemie?
Snax: Je to mnohem lepší, než ve Virtus.Pro. Ve VP jsem tak nějak pomalu ale jistě ztrácel motivaci a chuť cokoliv dělat, takže moje výsledky nebyly takové, jaké bych si představoval. Tenhle problém ale tady nemám, vím o každém z kluků, že se dokáže vyhrabat z každé složité situace a že na každého je spoleh. Všichni máme surový skill na vysoké úrovni a dokážeme trefit to, co cheme. Taky jsou všichni hodně chytří, takže dokážeme vyvinout dobré taktiky a prostě s tou hrou čarovat.
Sunny: Mí spoluhráči jsou úžasní, brzy pojedeme na bootcamp, kde spolu budeme trávit hodně času, takže se mnohem lépe seznámíme a posuneme naše přátelství i hru na úplně jinou úroveň.
chrisJ: Se spoluhráči jsem neskutečně spokojený, myslím, že v tuhle chvíli má mousesports ten nejlepší tým, který kdy měli a je to poznat na našich výsledcích, za posledních pár měsíců jsme se vždycky dostali do playoff, samozřejmě krom tohoto, ale jinak jsme pokaždé měli šanci sáhnout si až na pohár, ale Astralis a FaZe pro nás byli vždycky moc silní.
ropz: Já jsem od začátku byl hodně nervozní, mousesports je můj první profesionální tým, ale od půlky minulého roku jsem se přestal nervovat, začal jsem naplno věřit sobě i svým spoluhráčům a dokázal jsem předvádět věci, o kterých se mi ani nezdálo.
Oskar je mezi mnoha považován za jednoho z nejlepších AWP hráčů na světě. Kdo je největší konkurencí?
Oskar: Každý má svoje období. Někdo je v určitou chvíli nezastavitelný a prostě neporazitelný, jako je v tuhle chvíli třeba s1mple. KennyS měl jednu dobu taky úžasné období, kdy trefil, co chtěl, ale ve výsledku je těžký hrát proti jakémukoliv AWP hráči na téhle úrovni. Nejmíň rád hraji asi, ne proti s1mplovi, ale právě proti KennyS.
Snax: Oskar je úžasný hráč, ve hře vždycky strašně klidný, i když prostě netrefuje to, co by bylo potřeba. Vždycky je stoprocentně koncentrovaný na to, co potřebuje udělat a navíc je to hrozně fajn kluk i mimo hru.
Sunny: Je to zajímavá osoba ve svém vlastním slova smyslu a navíc mají všichni pravdu, protože je to jeden z nejtalentovanějších AWP hráčů, se kterými jsem měl tu možnost hrát.
chrisJ: Stručně a jednoduše, speciální osoba s ohromným potenciálem, není třeba nic víc dodávat.
ropz: Je to složitá osoba, často je hodně tichý, ale to je logické, má jedinou práci, a tou je střílet lidi v CSku, a tu práci odvádí naplno a fakt mu jde. (smích) V týmu ho potřebujeme, protože to je jeden z nejlepších AWP hráčů na světě a bez něj by tenhle tým nikdy nebyl to, čím je. Do našeho týmu zapadá krásně a bez něj bychom se nikdy neobešli.
Proti kterému týmu byste si nejradši zahráli?
Oskar: FaZe. Říkám to pořád, bezmyšlenkovitě, FaZe. Proti nim se hraje fakt dobře, baví mě proti nim hrát, i když prohráváme. Hrozně se mi líbí jejich playstyle a hrozně rád proti nim hraju.
chrisJ: FaZe. Všechny nás baví proti nim hrát. Totéž platí pro Astralis, protože oni nás vždycky vykopnou z finále, takže se jim chceme pomstít.
FaZe teď mají záskok cromena místo olofmeistera. Co si o tom myslíte, sledujete tu hru?
Oskar: Sleduju, FaZe jsou plné hvězd a potřebujou nějakou novou, mladou krev, kterou tam právě přináší cromen. Už předvedl, že nehraje vůbec špatně a ve společnosti hvězd z FaZe se bude akorát zlepšovat. Myslim, že z něj bude jeden z nejlepších hráčů.
Astralis říkají, že se soustředí na to, co dělají mimo hru, a pak se to odráží na jejich výsledcích ve hře. Máte v mousesports něco podobného?
Oskar: Nemáme a myslím, že by nám to dost pomohlo. Je to těžký dát dohromady, když je nás pět z pěti zemí, obzvlášť, pokud každý z nás má jiné zájmy, každý je jiný. Proto je to mnohem složitější, než v týmech, které jsou z jedné země, jako třeba právě Astralis.
Sunny: Spíš jsme se začali zlepšovat proto, že třeba u mě to je první mezinárodní tým a musel jsem si na to dlouho zvykat a byl jsem z některých věcí dost nervózní, ale už se zlepšuji, takže se s tím zlepšují i moje vlastní osobní výsledky a posouvám tak jak sebe, tak tým na vyšší level.