Během minulého roku proběhlo světovými médii mnoho zpráv o střelbě v amerických školách. Pravdou je, že v médiích se objeví pouze zlomek z nich. Například jen v roce 2017 bylo zaznamenáno 65 případů střelby v amerických školách. Tyto tragické události postihly mnoho rodin a v Americe spustilo velkou kampaň proti volnému přístupu ke zbraním.

Americký přístup

Amerika je svým přístupem ke zbraním opravdu výjimečná. Oproti jiným státům světa jsou v USA zbraně mnohem dostupnější, zejména kvůli vyvinutému zbrojnímu průmyslu a zastaralé ústavě. Zbrojní průkaz má mnohem jednodušší zkoušky než u nás a navíc v mnoha státech je jeho pořízení stejnou samozřejmostí jako řidičák u nás. Mnoho Američanů si zbraně kupují i kvůli své ochraně. Americké zákony jsou mnohem svolnější na osobní ochranu, než například ty naše.

Reakce států

Události, které mají na svědomí smrt mnoha nevinných žáků ve školách, vyvolaly vlnu odporu vůči držení zbraní. Mnoho států se rozhodlo zpřísnit podmínky pro držení zbrojního průkazu a zejména zvýšení minimální věku, ve kterém si zbraň můžete koupit ( v Americe jste si paradoxně mohli koupit dříve pistoli než pivo). Zavedly se psychologické testy či veřejné přednášky o nebezpečí spojené se zbraněmi. Pensylvánie se ale rozhodla jít jinou cestou.

Videohry jako původce agresivity

Nadpis jako vystřižený z televizních novin. Bohužel se ale právě této absurdity mnohá média chytla a hry se opravdu začaly vnímat jako něco špatného, co může v dítěti probudit agresi. Bylo vypracováno mnoho studií, které tuto teorii neprávem podporovaly, a proto se střílení ve školách začalo dávat na vinu právě hrám, nejčastěji sérii Grand Theft Auto.

Výsledek celé této kauzy můžeme vidět v již zmíněné Pensylvánii. Tento americký stát právě projednává zákon, který by k násilným či agresivním hrám přidával tzv. hříšnou daň (sin tax) ve výši 10%. Republikán Chris Quinn argumentuje takto:

Faktor, který zvyšuje a zintenzivňuje násilí ve školách, jsou videohry. Dle studií děti, které hrají násilné videohry, mohou mít vyšší předpoklady k agresivnímu chování, myšlení i cítění.

Chriss se dušuje, že vycházel ze studie Národního centra pro výzkum zdraví. Problém je ale vytržení této věty z kontextu. Mezi hlavní důvody studie uvádí duševní nemoce a přístup ke zbraním, videohry patří do třetí skupiny "Other factors" kam patří i například zanedbání výchovy, šikana nebo drogy.

S tím si už ale američtí zákonodárci hlavu nelámou. Zákon je zatím v projednávání s velkou šancí na úspěch. Výdělky z této daně by putovaly na "Digital Protection for School Safety Account", co je ale cílem tohoto fondu zatím nikdo neupřesnil.

Je velice smutné, že se hry stávají terčem podobných útoků, které jsou navíc podložené větami vytrženými z kontextu. Problém, který nyní nastává, je, aby s podobnými nápady nepřicházeli další země. Často se totiž čeká na reakci jiných států a ostatní si od nich berou inspiraci, jako to vidíme například s řešením loot boxů. My pouze doufáme, že se na světe stále nachází dostatek normálních lidí s vlastním názorem a pověst nejen her, ale i jejich hráčů zůstane nadále nezasažena.