Ve středu 5. června jsme se vypravili na bratislavský Asbis TechFest 2019, kam nás pozvala společnost Creative. Představila nám zde čtyři čerstvé novinky z produktového portfolia, a hlavně také technologii holografického zvuku Super X-Fi, se kterou sklízí jeden pozitivní ohlas za druhým.

Pojďme ale postupně, nejprve začneme novinkami. V prvé řadě přichází do světel reflektorů bezdrátová sluchátka. Jacky zkrátka z telefonů mizí, dráty obtěžují a „wireless“ zřejmě začíná být čím dál víc rozšířený.

Creative Outlier Active

V prvé řadě přišla řeč na sportovní bezdrátová sluchátka Outlier Active, která najdou využití zejména u sportovců. Splňují totiž certifikaci odolnosti vůči potu a nabízí konstrukci, která jen tak z uší nevypadne i při náročnější aktivitě. Podle výrobce zvládnou hrát 10 hodin a nechybí jim integrovaný mikrofon. Pro běžce zkrátka vše, co potřebují, při velmi nízké hmotnosti 15 g.

Nové produkty Creative

Creative Outlier Air

Dalším přírůstkem do sbírky jsou opravdu bezdrátová špuntová sluchátka Creative Outlier Air. Dva samostatné moduly drží v uších skvěle, jsou odolné proti potu a podporují připojení přes Bluetooth 5.0 s využitím technologie Qualcomm aptX. Samostatně mají vydržet na jedno nabytí 10 hodin provozu a při využívání dobíjecí krabičky se dostanete až na 30 hodin přehrávání vašich oblíbených hudebních pecek.

Snadným ovládáním můžete vyvolat i hlasového asistenta z vašeho telefonu, upravovat hlasitost či přepínat písničky v playlistu. Zvuk je navíc opravdu nadprůměrný a dobře vybalancovaný, v ekvalizéru jsem pouze malinko ubral na výškách, jinak mi vyhovoval perfektně. Na stránkách výrobce je najdete za 79,99 EUR, což je vzhledem k jejich vlastnostem skvělá cena, která válcuje konkurenci v čele s Air Pods.

Creative Muvo Play

Creative Muvo Play

A jsme u reproduktorů. Prvním z nich je Muvo Play – Bluetooth společník s líbivým pestrobarevným designem, kterého můžete využít i ve dvojici pro stereo ozvučení, přičemž snadné spárování s druhým modelem je samozřejmostí. Splňuje dokonce IPX7 certifikaci voděodolnosti a taktéž využívá Bluetooth 5.0 – můžete s ním klidně vyrazit na outdoorové aktivity. Z krátké poslechové ukázky jsem byl taktéž příjemně překvapený.

Creative Pebble Plus

Krátká zmínka padla i o nedávno představené 2.1 soustavě reproduktorů Pebble Plus. Jde o klasické 2.1 řešení dvou dvoupalcových měničů určených primárně pro použití s počítači se zajímavým designem, který sází na jednoduchost a univerzálnost použití, a náklonem 45 stupňů a hranatým čtyřpalcovým subwooferem.

Creative Bratislava

Super-Xfi naplno - holografický zvuk v našich uších

Teď už ale k tomu nejzajímavějšímu. Na vlastní uši jsem vyzkoušel SuperX-Fi technologii tzv. holografického zvuku. Mobilní aplikace vyhodnotila z fotografií tvar obou mých uší a taktéž hlavy. Potom vytvořila personalizovaný zvukový profil, který automaticky nahrála do připojené „tyčinky“ SXFI Amp, ve které se s pomocí umělé inteligence odehrává všechna magie.

Postupně jsme prošli několik typů audioukázek, ve kterých jsme měli možnost libovolně technologii zapínat a vypínat. Super X-Fi vlastně směřuje k tomu, aby vytvořilo do jisté míry prostorový zvuk – jen tentokrát trochu jinak. Účelem je vytvořit dojem, že člověk zvuk poslouchá z určité dálky, což je pro ucho přirozenější než pumpování přímo dovnitř. Na této myšlence SuperX-Fi vzniklo.

Creative Bratislava

V některých ukázkách jsem si při přepínání uvědomoval určité zvláštní zkreslení zvuku, které vlastně asi zkreslením nebylo – spíš šlo o specifikum potlačení či posílení určitých frekvencí. Na druhou stranu mě ale opravdu příjemně překvapilo, jak dokázala technologie i z obyčejného mono záznamu vytvořit autentický zvuk s plnějšími výškami i středy - ne nepodobný zážitku z koncertní haly. Prostorové vykreslení je perfektní a není divu, že Creative sbírá pozitivní ohlasy jako houby po dešti. SXFI je svěžím vánkem na poli audiotechnologií.