Peklo je prázdné, obrazovky jsou mezi námi. Nebo raději jinak - začněme vážně a bez dramatických přirovnání. Zkusím se s vámi podělit o svůj příběh. Pojednání o životě člověka, který tráví před obrazovkou počítače mnohem více času, než by sám chtěl.

Únik od této reality je ale obtížný. Počítač je mi nástrojem v práci, kde trávím většinu dne, a nakonec i tenhle článek ťukám ve volném čase s očima upřenýma do rozsvíceného monitoru. A vsadím se, že i vy - čtenáři našeho webu - žijete velkou část ve svitu displejů.

Barner 2.0

Crowdfundingové brýle

Při scrollování napříč webem Indiegogo jsem narazil na crowdfundingovou kampaň, která chtěla do světa poslat inovované a podle popisu „ultimátní počítačové“ brýle Barner 2.0. Ptáte-li se, v čem že by měly být tak přelomové, odpověď je jednoduchá – mají mít velmi silnou ochranu proti modrému světlu.

Něco o modrém světle

Rozhodně si tady nebudu hrát na odborníka na účinky modrého světla, jehož zdrojem jsou monitory, displeje mobilních telefonů a také běžné umělé osvětlení. Dočíst se o něm ale můžete především to, že omezuje navyšování hormonu melatoninu, který navozuje pocit únavy. Pokud jste vystaveni modrému světlu večer, může negativně ovlivňovat náběh tohoto hormonu a potažmo způsobovat desynchronizaci biorytmu a negativně působit na kvalitu spánku.

Barner 2.0Teď ale něco z mé vlastní zkušenosti. Když jsem cca před rokem vyměnil svůj pracovní monitor za nový, začal jsem být po krátké chvíli unavený a dostavovala se bolest hlavy. Po chvíli pátrání v nastavení a zapnutí režimu filtrace modrého světla k mému překvapení tyto negativní symptomy zcela zmizely. 

Právě to pro mě bylo impulzem k vyzkoušení těchto brýlí. Mají totiž umět pohltit 100 % světla s vlnovou délkou 410 nm a 40 % poškozujícího modrého spektra. Otázkou je, jaká skutečnost. Na youtube můžete najít i testy s fotorezistory, které u jiných PC brýlí potvrdily blokaci cca kolem 20 %, což odpovídalo mírně nažloutlému zbarvení skel. K podobnému testu bohužel nemám k dispozici techniku – tenhle článek je ale zaměřený spíš na praktické pocity z používání.

Barner 2.0

Důležité je podotknout, že na trhu dnes samozřejmě najdete mnoho brýlí s podobnými vlastnostmi, které se často honosí přívlastkem „herní“ a nepochybně vám filtry modrého světla nabídnou i při výběru brýlí v optice. Vlastnostmi se ale jednotlivé modely různí.

Tři různé tvary, slušná cena a příznivé vlastnosti

Barner si zakládá na stylu. Za 59 EUR nabídne velmi lehké a ohebné pogumované plastové obroučky hned ve třech různých tvarových provedeních a šesti barvách (zelené, růžové, černé, modré, žluté a hnědě žíhané). V našem testu máme kulatou variantu LE MARAIS. I balení je pestré a barevná krabička ukrývá také neoprenové pouzdro, hadřík a šňůrku na krk.

Brýle Barner Modely

Skla mají hydrofobní a antistatickou úpravu a odolná jsou i proti poškrabání. Čistí se opravdu velmi jednoduše a s přibaleným měkkým hadříkem si vystačíte. Kromě základního modelu si můžete objednat i dioptrický – stačí vyplnit vzdálenost zornic, dioptrie a případné korekční cylindry astigmatismu. Dioptrie v intervalu +6.00, -6.00 a cylindry +2.00, -2.00 byly v rámci kampaně za příplatek 30 EUR. Za vyšší korekce se připlácelo ještě 10 EUR navíc. Nyní je na webu jednotně stanoven příplatek 40 EUR.

Barner 2.0

Barner 2.0 se dají používat i jako sluneční brýle díky možnosti zakoupení nacvakávacího klipu s tmavými skly. Ten bohužel nemám k dispozici. Stojí 25 EUR.

Celkové dojmy

Designově brýlím opravdu nemám co vytknout. Vybírat můžete ze tří moderních tvarů a dostatku barev. Konstrukce působí dostatečně odolným dojmem, zároveň je ale pružná a lehká.

Barner 2.0

Po čtrnáctidenním nepřetržitém používání jsem dospěl k závěru, že brýle opravdu dokáží pomoct. Na monitoru jsem deaktivoval filtr modrého světla, a přesto byl schopný fungovat bez výše popsaných bolestí hlavy a větší únavy, které jsem měl z minulosti potvrzené. Nutno ale podotknout, že reakce na modré světlo mohou být dost individuální – někomu pocitově vadí více, jinému méně.

Stojí Barner 2.0 tedy za to? Za sebe říkám, že asi ano. V podstatě za 2.500 Kč můžete získat kompletní dioptrické brýle s pokročilou filtrací modrého světla. Pokud korekci nepotřebujete, stačit vám bude dokonce 1.500 Kč. A to není příliš vysoká cena, pokud byste na modré světlo měli být "více citliví". Na druhou stranu je potom otázka, zda zabudované "filtry" přímo v zařízeních nevedou k podobnému výsledku... Barnery bych proto doporučil spíše těm, kteří již brýle nosí a chtěli by jejich působení otestovat. 

Barner 2.0

Jak už jsem deklaroval na začátku, pro jistotu chci jen znovu upozornit, že jde o článek napsaný ze zájmu a popisuje jen mé vlastní dojmy, protože mi tento projekt přišel zajímavý. S odbornými dotazy a skutečným doporučením se raději obraťte na svého očního lékaře. Více se o Barner 2.0 dozvíte na stránkách Barner Brand (včetně možnosti nákupu) a na webu dnes už ukončené kampaně na Indiegogo.

  • Tři designově atraktivní varianty obrouček
  • Pružná lehká konstrukce s pogumovaným matným povrchem
  • Příznivá cena kompletu brýlí v dioptrické variantě
  • Filtrace modrého světla
  • Zřejmě otázka individuálního působení modrého světla na člověka