Dostat se k práci v esportu není lehké. Většinou potřebujete kontakty, štěstí a trpělivost. Řada pomocných prací je totiž dobrovolnická, nebo jen minimálně placená. Jde tak spíše o brigádu, zvláště v zemích, kde není esport tolik rozvinutý. Dostat se alespoň na poloviční úvazek tak často závisí na vašich kontaktech. To měl změnit certifikát od Esports Certification Institut. Ten ale tvrdě narazil.

Certifikát z esportu byl zaštítěn jmény a organizacemi z prostředí profesionálního gamingu. Zmínit můžeme například podporu od organizací FlyQuest, Gen.G či Cloud9. Instituce byla založena bývalými členy Dignitas a Houston Rockets.

Splnění kurzu mělo účastníkům otevřít dveře a potenciálním zaměstnancům ukázat kvality.

Projekt se ale střetl s velkou nevolí komunity. První problém spočíval v ceně. Za možnost vyplnit test a získat certifikát chtěla instituce 400 dolarů, tedy přes 8 tisíc Kč. Na této ceně by nebylo nic divného, obdobné certifikáty získáte za podobnou sumu. Jenže cílem projektu byla větší přístupnost pro nové lidi, kteří se chtějí v esportu angažovat. Většinou se ale jedná o studenty, hráče a nadšence, kteří mají v útlém věku hlouběji do kapsy.

Dalším problémem byl nezájem organizací. Nikdo totiž tento certifikát nevyžadoval. O 48 hodin později byl kurz zastaven a všechny platby vráceny.

Praktické zkušenosti a nadšení se v esportu cení mnohem více než jakýkoliv kus papíru s razítkem. Tak zněla zpětná vazba.