Celý svět se potýká s pandemií viru Covid-19. Regionální opatření ruší prakticky všechny kulturní a sportovní akce. Mezi nimi jsou samozřejmě i esport ligy a turnaje. Na rozdíl od tradičnějších eventů, esport dokáže přežít a pokračovat i s těmito omezeními. Právě minulé týdny nás o tom přesvědčily.

Kompetitivní hry online?

Samotný vir začal v Číně. Omezení se tak dotkla nejdříve tamních lig. Jednou z nejpopulárnějších esport her je v Asii League of Legends. Čínský nejvyšší liga LPL byla na začátku února kvůli šířící se epidemii pozastavena. Bylo to logické. LPL se nehraje v jednom studiu, celky mají vlastní haly a týmy tak jezdí po celé Číně. Nemohlo se tak hrát bez diváků, protože stále existovalo riziko, že by se hráči nakazili při cestování mezi městy a provinciemi. Některé části Číny byly navíc kompletně odříznuty kvůli lokální karanténě.


Stadion týmu LGD v Čínské LPL

Tento stav po více jak měsíci přetavil myšlenku hraní online v realitu. Navíc se stal vzorem pro ostatní ligy, a dokonce i jiné hry.

Mnoho problémů

Pokud chcete hrát kompetitivní hru na nejvyšší úrovni, potřebujete kontrolovatelné podmínky a vymáhání pravidel. Ve studiu je to jednoduché. Dáte všem stejný počítač, připojení a postavíte za hráče rozhodčí. Vše je monitorováno a nikdo nezíská výhodu. Jenže jak to je s hraním z domova?

Prvně, z domu se fakticky nehraje. Většina týmů má zázemí v podobě "gaming housu". Tam například tým trénuje přes sezónu. Tím se řeší několik problémů. Pořadatel může vyslat jednoho rozhodčího do týmové facility a ten tak dohlédne na dodržování pravidel.


Tým Fnatic před online hrou v evropské LEC.

Jenže občas rozhodčí nemůžou kvůli nastaveným omezením k týmům a stejně tak samotní hráči.

Pak zde máme zajištění samotného vysílání. Komentátoři musí být doma, produkce nemá k dispozici většinu svého zázemí a přidejme k tomu ještě nestabilní internet, který v dnešních dnech je zatížen o dost více.

Řešení i improvizace

Herní studia, esportové společnosti a profesionální týmy tak musí o to více tahat za jeden provaz. Za příklad si opět můžeme vzít lolko, kde 4 nejvyšší ligy zvolily jiné postupy.

Čínská LPL zajistila rozhodčí, kteří jezdí k týmům a kontrolují férový průběh her. Zároveň se monitoruje zdraví hráčů tak, aby se nikdo v týmu a ani mimo něj nenakazil. Týmy tak hrají ze svých prostor, naopak komentátoři jezdí do studia, kde je i nezbytné minimum štábu, jenž zajišťuje produkci.


Rozhovory v LPL jsou vedeny na dálku. Všichni zde mají roušky.

Korejská LCK zase hrála zápasy bez diváků, a to již od konce ledna. Bohužel už ani to nebylo postupně možné a nyní je liga pozastavena a připravuje online formát.


Prázdné studio v korejské LCK.

Obě západní ligy, jak americká LCS, tak evropská LEC se musely přizpůsobit v rekordním čase. Ligy byly pozastaveny a převedeny do online formátu během jediného týdne. V obou případech nelze k týmům vyslat rozhodčí. Na řadu tedy přicházejí kamery a software, který hlídá férovost her. Komentátoři jsou v tomto případě doma a hrami provází díky hovorům přes Discord a podobné programy. Nakonec produkce je řízená z domovů.

Zázemí komentátorů a produkce LEC při hraní online.

Novinka pouze na nejvyšší úrovni

Hraní esportových lig online není úplnou novinkou. Nižší série takto fungují od samého počátku. Jenže zde se nebavíme o nejvyšší úrovni. Nejde o zajištění striktních pravidel a zcela rovnocenných podmínek. Možná jste hráli nějaký online turnaj, třeba i kvalifikaci na MČR a to online. Těžko ale produkce poslala k vám domu instalatéra s kamerou, rozhodčího nebo monitor s danými specifikacemi. Například internetové připojení je to, s čím ligy aktuálně bojují.

Náhrada za sport

Výše popsaným příběhem si neprošlo jen League of Legends. Podobný postup volí i CS:GO ligy, jako je Flashpoint. Stejně tak tomu je u Overwatch League. Netýká se to však jen esport titulů. Mnoho tradičních sportovních lig koronavir předčasně ukončil. Aby se diváci zabavili a sportovci ukázali, pořádají se esportové varianty. Ve Španělsku například proběhl turnaj ve FIFĚ, kdy za každý tým hrál jeden hráč z nejvyšší fotbalové ligy. Na lokální turnaj se dívalo 180 000 diváků. Formule 1 zase odložila několik závodů, a tak se jelo alespoň ve virtuální realitě. Počítačovou Virtual GP vysílaly též i televizní stanice.


Start VirtualGP.

Esport je tedy velmi houževnatý a o zábavu nepřijdeme ani při globální pandemii. Přesto všichni doufáme, že se hry vrátí do studií a na stadiony, kde vždy vznikaly ty nejlepší momenty, jak ze světa klasického sportu, tak toho elektronického.