G2A patří mezi obchody v šedém trhu, tedy že podniká v záležitostech, které nejsou vždy úplně legální, ale nelze to jasně prokázat. Tento obchod a podobné stránky využívají lidé, kteří kradou vývojářům klíče a následně je prodávají. Tento obecně známý fakt ale stále nezastavuje hráče před tím zde nakupovat a společnosti na tom bohatnou.

Minulý rok se proti těmto stránkám vznesla velká vlna kritiky poté, co na tento fakt začali poukazovat různi lidé po internetu. V té největší vlně se chtělo G2A bránit, a tak spustilo akci, ve které se měli vývojáři přihlásit, předat G2A seznam ukradených klíčů, a pokud se prokáže, že byly ilegálně zakoupeny a prodány na G2A, vyplatí stránka desetkrát tolik, než vývojáři ztratili.

Po téměř roce má akce konec. Podle G2A se do ní zapojilo jediné studio, a to čeští vývojáři z Wube Software tvořící Factorio. Ti G2A zaslali 321 klíčů, z vyšetřování jich vyšlo platných 198, a tak G2A vyplatilo vývojářům téměř 40 tisíc dolarů, tedy milion korun.

Jenže ani zde se G2A nezastavilo. Tímto krokem sice potvrdili, že se na jejich stránkách prodávají kradené klíče, je jich ale podle vedení velmi malé množství. Porovnávají totiž těchto 198 klíčů se všemi prodanými tituly na tržišti, což je okolo 10 milionů.

To je něco jako 0.000 něco procent. To je přesně to, co jsme chtěli dokázat, že je to super bezpečná a transparentní platforma.

Nutno dodat, že takovéto srovnání není nejen fér, ale vůbec není správné. G2A totiž srovnává jednu hru se všemi hrami na platformě. Pokud bychom to ale brali statisticky, tak ze všech ukradených klíčů, které Wube této stránce poslalo, se jich polovina prodala právě zde. Kdybychom tak vzali více vývojářských studií, byli bychom asi všichni překvapeni, jak funguje byznys na G2A. Pokud tedy chcete vývojáře podporovat, kupte si hru na oficiálních stránkách. Pokud peníze nemáte, řiďte se radami vývojářů – raději si hru pirátsky stáhněte, než abyste si jí kupovali na šedém trhu.