Hrajete dlouho do noci a kvůli tomu, abyste "dokončili ještě jeden úkol", odkládáte spánek? Nejste sami. Podle webu gamblingdeals.com nespí doporučených sedm hodin 67% z více než sedmi tisíc dotazovaných hráčů.

Jak dlouho denně hrajete?

Nejvíce dotazovaných stráví u her 5 - 6 hodin denně, to odpovídá 1825 - 2190 hodinám ročně. Podíváme-li se do extrémů, přibližně každý stý z dotázaných hraje hry 12 či více hodin.

A jak ovlivnily počet hodin před obrazovkou nové podmínky zapříčiněné světovou pandemií? Asi 80% hráčů přiznalo, že se jejich doba s myší či gamepedem v ruce zvedne během nově vynuceného času stráveného doma asi o dvě až tři hodiny.

Jak dlouho hráči spí?

Je až neuvěřitelné, že doporučených sedm až devět hodin spánku si odepře 81% hráčů. Polovina z dotázaných spí 5-6 hodin denně. Hráči, kteří naspí pouze pět hodin každou noc, tak ztrácí 730 hodin každý rok do lékaři doporučeného prospaného času.

Asi čtvrtina dotázaných pak spí pouze 3-4 hodiny denně, jejich spánkový deficit v porovnání s doporučením tak za každý rok činí 1460 hodin.

Jaké hry drží hráče nejdéle vzhůru?

Pokud hrajete některou z jmenovaných her, zapřemýšlejte, jestli i vás právě tento titul někdy nepřipravil o cenný prospaný čas. Nejvíce drží hráče vzhůru Minecraft (21%), následovaný survival hrou Rust (17%) a nejznámějším battle royale Fortnite (14%).

Nespavost po hraní her zažilo 73% dotázaných hráčů a 76% oslovených navíc ještě zažilo noční můry.

Který styl her nejčastěji nedovolí hráčům spát?

Tato kategorie místo odpovědí přináší spíše otázky, těžko říci, jak ji autoři studie chtěli vyložit. Mezi žánry her jsou zde zařazené i různé herní pojmy jako PVP (player vs player) nebo MMR (match making rating). Žánr FPS je zde navíc zmíněný dvakrát, jednou samostatně na prvním místě a podruhé záhadně zařazený u sportovních her. Že by hráče držela vzhůru sportovní střelba?

Jak ovlivňuje hraní běžný život?

Necelé dvě třetiny (62%) hráčů přiznaly, že kvůli hrám vynechaly práci nebo speciální příležitost. Další negativní dopad přiznalo 53% hráčů, ti se kvůli hrám dostali do rozporu se svými přáteli či rodinou.

A hraní má dopad i na zdraví hráčů. 30% dotázaných přiznalo bolest zad, 26% vysychání očí a 8% prý trpí poruchou koncentrace kvůli přílišnému hraní.