Intel aktuálně soupeří na poli desktopových čipů s AMD pomocí procesorů postavených na starší 14nm výrobní technologii. Tu výrobce představil v roce 2014 v mikroarchitektuře Broadwell-E. Od té doby výrobní proces zůstává a pouze se optimalizuje. AMD mezitím již s čipy architektury Zen 2 přešlo na efektivnější 7nm výrobní architekturu.

V praxi jsou aktuální procesory od Intelu mnohem náročnější co se spotřeby a odpadního tepla týče. Výkon s AMD ovšem kolikrát drží a v některých ohledech jsou tak čipy stále konkurenceschopné.

Intel ovšem plánuje 14nm technologii využívat ještě nějakou dobu. Poté teprve přejde na plně 10nm technologii. Aktuálně vyšlo najevo, že se přechod na 7nm opět odkládá. Stane se tomu tak až na přelomu roku 2022 a 2023. Za tu dobu může AMD nabrat značný náskok.

Dle prohlášení Intelu není firma spokojená s výkonem připravovaných čipů a nedokáže obstarat dostatečnou kvalitu. Nové 10nm desktopové čipy si odbudou premiéru v druhé polovině roku 2021 v rámci Alder Lake. V danou dobu bude AMD již připravovat 5nm čipy, kterých se dočkáme nejspíše ještě před uvedením 7nm od Intelu.