Intel dlouhé měsíce naznačoval výkon a specifikace nových Rocket Lake procesorů. V pořadí již jedenáctá generace Intel Core čipů je konečně na trhu. Bohužel se velké oslavy v modrém týmu nekonají. Výkon totiž sotva stačí na minulou generaci i na AMD.

8 jader jako maximum

Již dopředu jsme věděli, že 11. generace přinese snížení maximálního počtu jader z desíti na osm. Tomu se také stalo. Intel sice vnadil na vyšší výkon a frekvence jednotlivých jader, jenže v praxi to nestačilo.

Výkon je ve finále slabý, zejména u high-end modelů, za které si připlatíte pořádnou sumu.

Tahounem by měl být model i9-11900K, který doslova pohořel. Recenzenti hlásí odběr i 300 W a teploty okolo 100°C i s nejlepšími chladiči na trhu. Taktování prakticky nepřichází v úvahu, což byla kdysi silná stránka Intelu.

Herní výkon

Herní výkon se odvíjí od hry. Občas dorovnává starší model i9-10900K i Ryzen 9 5900X, ale většinou je pozadu za obojím a zejména produktivita je problémem. Chybějící 2 jádra oproti loňské generaci dělají rozdíl, celkem 4 jádra pak ztrácí Intel na Ryzen 5900X, který je na tom cenově úplně stejně.

Pokud Intel nabídne o slabé jednotky procent vyšší výkon, okamžitě v produktivitě ztratí i několikanásobně větším poměrem. Navíc ani FPS ve hrách nemluví ve prospěch Intelu.

Model i5-11600K si vedl o poznání lépe vzhledem ke své poloviční ceně. Tento model se podle většiny recenzentů vyplatí nejvíce z celého portfolia. Modely i7 a i9 jsou konkurence schopné jedině se slevou.

Vlastnosti a cena

Intel samozřejmě přišel s podporou PCIe 4.0 a více linkami připojenými k procesoru. Jenže konkurence nabídne přesně to samé. Kompatibilita s deskami rovněž nepomůže. AMD je v tomto o úroveň dále. Aktuální desky navíc již na konci tohoto roku vymění nové, s jinou paticí i čipsetem. Půjde tak o jednu z nejkratší generací základních desek za poslední roky.

Ceny vybraných modelů na CZC.cz jsou následující:

  • Intel Core i9-11900K: 15 020 Kč
  • Intel Core i7-11700K: 11 208 Kč
  • Intel Core i5-11600K: 7 167 Kč

Celé portfolio naleznete zde.