Fortnite je celosvětový fenomén. Svého úspěchu dosáhl zajisté svým načasováním, kdy se při vydání na poli Battleroyale her nacházely dva hlavní soupeři- H1Z1 a PUBG. Obě hry ale byly placené a Fortnite se rozhodl tento souboj rozseknout zejména svým F2P modelem. V poslední době je ale Fortnite konkurencí pro ostatní Battle Royale hry v něčem jiném - neustálý přísun nového obsahu.

Pomocník Fortnite

Před samotným Battleroyale Fortnite se Epic Games zaměřovalo na jinou hru a to Fortnite Save the World, co-op survival střílečkou, kterou samotní vývojáři považovali za prolnutí Minecraftu a Left 4 Dead. Vašim úkolem bylo bojovat proti zombie a pomoct vám k tomu měla hlavní vychytávka celého Fortnite - stavění. Save the World bylo a stále je v placeném Early Accesu. Epic Games si usmyslelo, že by nebylo špatné využít základ svého Save the World a postavit na něm samostatnou Battle royale hru, která by poté mohla hráče nalákat na svého placeného bratříčka. A tak vyšel Fortnite Battle Royale.

Z otroka pánem

Začátek Fortnite byl celkem kostrbatý. Hráči zvyklí na grafiku a hratelnost z PUBG a H1Z1 měli před sebou kreslenou grafiku, naprosto jiný systém střelby a hlavně systém stavění. Zejména díky svému F2P modelu se za 4 měsíce vyšplhal počet hráčů na 50 milionů a rostl dále. Epic Games si ale hráče muselo nějak udržet, a tak začalo vydávat velmi četné updaty. Ty se týkaly nových zbraní, změn na mapě a zejména nových skinů a Battle passu. Do dneška se mohou hráči Fortnite těšit na alespoň jeden update týdně. Tomu se žádná jiná hra nemůže rovnat a ve světě her je to naprosto nevídané. Jak to pánové z Epic Games zvládají?

Certifikace

Nejdříve si pojďme představit, co to vlastně je certifikace. Tento proces se týká převážně konzolí. Pokud jste vývojář her v dnešní době, zpravidla vydáváte svou hru na tři platformy - PC, Xbox One a Playstation 4. Aby si vaše hra udržela hratelnost, je ve vašem zájmu jí pravidelně měnit a přidávat do ní obsah pomocí pravidelných updatů. Pro PC je to samozřejmě nejjednodušší. Hra se na PC vyvíjí a Steam vaše přídavky do her nijak zvlášť nekontroluje, případně máte svou vlastní platformu jako Origin nebo Uplay. U konzolí je to ale jinak.

Pokud vydáváte update pro konzole, tento update musí projít kontrolou, tedy certifikací. Sony i Microsoft samozřejmě nechce, aby vaše hra nějakým způsobem poškodila jejich konzoli. Kromě toho se ještě testuje, jestli vše funguje, jak má, a hra spolupracuje se systémem konzole - friend list, achievementy, pozvání do her nebo komunikaci se servery. Tento proces může zabrat i několik týdnů, a i když by se váš nový obsah mohl vydat na počítači ihned, nechcete svou hráčskou komunitu rozdělovat, a tak počkáte, dokud vám Sony/Microsoft nedá svolení.

 Občas nastane výjimka, jako například hotfixy nebo menší změny, které nevyžadují nikterak dlouhou kontrolu.

Kouzelný nápis Early Acces

Další výjimkou pro certifikaci jsou hry v betě nebo Early Accesu. Aby se tyto hry neustále vylepšovaly, Sony i Microsoft dovoluje vývojářům těchto her vydávat nové přídavky prakticky okamžitě. Cílem této úlevy by mělo být vychytávání zásadních bugů, oprava stability hry a celkové vylepšování hry, kterou byste měli dovést až k plnému vydání.

A této díry v systému využívá i Fortnite. Při načítání si nelze nevšimnout velkého nápisu Early Acces.

A právě tento kousek textu, tyto dvě slova umožňují, aby Fortnite bombardoval své hráče novým obsahem, bez rozdílu platformy. Epic Games se drasticky snaží vyhnout se zásadnímu updatu 1.0, který by nastartoval celý proces certifikace a klidně i dvoutýdenní čekání na schválení nového obsahu. 

Nejspíše se všichni shodneme, že Fortnite není hra v betě či Early Accesu. A otázka, proč se nálepka Early Acces drží s Fortnite už od vydání, koluje internetem už delší dobu.

Samozřejmě nemůžeme opomenout ani to, že se Epic Games touto nálepkou částečně chrání proti případné kritice kvůli bugům, nefungujícím konceptům apod. To ale opravdu není ten hlavní důvod.