Dlouhé roky byl Counter-Strike neohrožený na poli kompetitivních stříleček z první osoby. Kvůli tomu vývojáři ve Valve malinko usnuli na vavřínech. Ačkoliv se esportu daří stále stejně, CS:GO muselo v průběhu času reagovat na herní trendy. Nyní přišel VALORANT a Valve opět spustilo tichý poplach.

Zdarma a s battle royale

Prvním velkým trendem, na který muselo Valve reagovat, byl nástup battle royale her. V době, kdy kralovalo střílečkám duo PUBG a Fortnite, nenabízelo csko nic z toho, co hráči na těchto hrách milovali. PUBG představuje zástupce realistické taktické střílečky s battle royale režimem. Tato hra se krom Evropy uchytila především v Asii. V USA si zase zamilovali Fortnite, jelikož šlo hru zdarma, která nabízela hodiny zábavy.

Valve v prosinci roku 2018 přišlo s Danger Zone. Tento battle royale režim se moc neuchytil, ale přinesl ještě jednu důležitou novinku. Counter-Strike je od té doby k dispozici zdarma. Valve změnilo přístup ke hře kvůli konkurenci, která se žánrem jen blížila. Nyní je tu VALORANT, který v podstatě kopíruje mnoho mechanik cska.

Riot umí reagovat rychle

Když se koukneme do historie Riotu, uvidíme jen jedinou hru. Prvotina jménem League of Legends patří i po deseti letech k nejhranějším hrám vůbec. V MOBA titulech hraje důležitou roli balancování postav a předmětů. V tomto ohledu je na tom Riot dost špatně. Přesto si lolko drží herní základnu.

Vývojáři v Riotu totiž občas do hry vypustí "OP" postavu, nebo nesmyslný update, který přidává drahé placené achievementy, jenže zde kolikrát funguje sebereflexe. V Riotu se nebojí veřejně říct, že něco nezvládli. Zároveň je kadence aktualizací celkem velká. Samozřejmě nechcete mít ve střílečce každých 14 dní patch, který změní pattern zbraně.

Konkurence je zdravá

Na VALORANTu pracují lidí, kteří patří pod Riot, ale s lolkem většinou nemají nic společného. Tím pádem můžeme očekávat komunikaci s komunitou a rychlou odezvu co se aktualizací týče. Právě tato kombinace může začít tlačit na Valve.

Konkurence tudíž může donutit Valve více naslouchat komunitě a Riot udržet na dobré cestě, kterou se zatím vydávají. Ve výsledku na tomto souboji nejvíce získají hráči. Dostanou totiž 2 hry, které si přímo konkurují a snaží se být "tou lepší".