Nedostupnost nových grafických karet RTX 3080 a 3090 jistě štve mnoho hráčů. Nvidii se architektura Ampere povedla a poměr ceny a výkonů láká ke koupi velké množství uživatelů předchozích generací. Upgrade ovšem musejí nedobrovolně odkládat.

Grafické karty zkrátka nejsou na skladě a není to jen trend českých internetových obchodů. K dostání nebývají ani v zahraničí, a pokud ano, tak se během několika minut vyprodají. Tento stav nejspíše potrvá až do konce roku.

CEO Nvidie komentoval situaci takto:

Prodejci vám nejspíše řeknou, že se s podobným zájmem za poslední dekádu nesetkali. Naposledy se něco podobného stalo při uvedení Windows 95 a Pentium procesorů, kdy zákazníci prostě zkupovali veškeré zásoby. Na tohle jsme nebyli připraveni. Výrobu nejde jen tak zvýšit.

Vypadá to, že poptávka bude i po zbytek roku převyšovat naši nabídku.

Zajímavé bude, jak se situací zamává uvedení do prodeje slabší RTX 3070, která byla o pár týdnů odložena. Stalo se tomu tak kvůli vytvoření dostatečných zásob. Zamíchat kartami může i uvedení grafik od AMD a nástup nových konzolí. Někteří uživatelé mohou zvolit variantu pořízení Radeon grafiky kvůli podobnému výkonu i ceně, místo nedostupné Nvidie.