S novou řadou grafických karet RTX se objevila řada dotazů, na které Nvidia při úvodním streamu přímo neodpověděla. Ze specifikací a videí se ovšem podařilo nadšencům hodně vyčíst. Pokud máte zájem si novou grafiku pořídit nebo máte jisté otázky, právě pro vás jsou určeny následující řádky.

S vodními bloky si dávejte pozor

Nějakou dobu platilo, že founders edice grafických karet používají i referenční design desky plošných spojů (PCB). Letos to ovšem neplatí a je to jasné hned na první pohled. Nvidia zvolila zhuštěnou PCB, která je vykrojená do "V" u zadního konce. Přes celou hloubku grafické karty výrobce totiž umístil žebrování chlazení a větráček. Konec grafiky je tím pádem pro vzduch plně průchozí úplně stejně, jako například vzdušné chladiče u procesorů.

Výsledkem je upravená deska plošných spojů. Ta logicky není referenční a například ostatní výrobci použijí buď právě referenční, nebo velmi podobné řešení. Výsledkem je, že zvlášť prodávané vodní bloky uzpůsobené pro referenční PCB nepasují na founders edice grafik od Nvidie.

Osadit founders edice vodními bloky samozřejmě stále bude možné. Jen se ujistěte, že používáte kompatibilní vodní blok, který pasuje nikoliv na referenční PCB, ale přímo na to, které používá Nvidia u founders edice.

Nepotřebujete PCIe 4.0

Druhá častá otázka se týká nutnosti vlastnit základní desku a procesor s podporou rozhraní PCIe 4.0. Ačkoliv grafiky toto rozhraní podporují, zmíněný standard je zpětně i dopředu kompatibilní. To znamená, že můžete novou grafiku vložit do systému využívající výhradně jen PCIe 3.0. Grafika pak využije datovou šířku (bandwidth) právě maximální společné verze daného rozhraní.

Rozhraní PCIe 4.0 se využije především při načítání textur z NVMe M.2 SSD, které poběží rovněž na PCIe 4.0 rozhraní. Nvidia totiž představila technologii, jenž bude dekomprimovat soubory z těchto typů rychlých SSD pomocí výkonu grafiky. Běžně se k dekomprimaci využíval procesor. Vyšší rychlosti by ovšem mohly zahltit touto dekompresí až 20 výpočetních jader procesorů. Při použití grafického čipu a optimalizaci ze strany Nvidie dojde k dekomprimaci herních dat z SSD za použití jednotek procent výkonu grafiky.

Nvidia navíc přímo ve svých propagačních materiálech uvádí, že výkonnostní grafy byly sestaveny při testování za použití výhradně PCIe 3.0 rozhraní. Pokud by byl výkon grafik při použití PCIe 3.0 a 4.0 rozdílný, určitě by Nvidia nepoužila starší a pomalejší rozhraní. O snížení výkonu ze strany strany PCIe 3.0 se tedy nemusíte bát. Moderní PCIe 4.0 využijete zatím jen při kombinaci grafiky s rychlým a relativně drahým úložištěm.