Někdo rád uniká do jiné reality pomocí her, někdo sleduje seriály a někdo čte. Škoda ale je, že spousta z nás se právě četbě brání – což je možná kvůli povinné literatuře na střední škole pochopitelné. Jenže dnes už existuje tolik druhů literatury, že to vážně třeba u Němcové nekončí. Zajímavá je obzvlášť ta, která se počítačovými hrami inspiruje, nebo je naopak inspirovala.

Jak už bylo zmíněno, herní literatura se dá rozdělit do dvou kategorií – v první kategorii se objevují knihy, které fungují jako předloha pro danou hru. U těchto knih je často pravidlem, že jsou obsahově bohatější a dozvíte se v nich o dost více o svých oblíbených herních hrdinech a herních světech – zde mi jistě dají za pravdu například fanoušci Zaklínače. V druhém případě se jedná o takzvané herní adaptace, ve kterých autor převypráví příběh již existující hry – do této kategorie patří například série knih World of Warcraft, nebo Assassin’s Creed. 

Pojďme se na to podívat blíž.

1. kategorie – Zaklínač

Knižní série zaklínače obsahuje osm knih a první z nich byla napsána už v roce 1992 polským spisovatelem Andrzejem Sapkowskim. (Je to sice dnešní druhý díl – Meč osudu, ale s tím si nemusíme lámat hlavu; knihy jsou pro pohodlné čtení očíslovány tak, aby vše dávalo smysl.) U nás se dá sehnat komplet všech dílů od nakladatelství Leonardo – to se na poličce skvěle vyjímá.

Do celé série nás uvede soubor povídek o zaklínači Geraltovi, díky čemuž se do následujících románových dílů začteme snadněji. Hned na začátku zjistíme, jak je to vlastně se zaklínači, jak fungují mutace, dozvíme se něco o mantichorách, strigách a dalších obludách, také o tom, jak to vlastně s Geraltem a Yennefer začalo. A to všechno je pouze začátek velikého dobrodružství. Ale věřím, že většina z nás příběh Geralta už z her jistě zná, a tak celá série bude spíše skvělým zpestřením a rozšířením obzorů.

Sapkowski má příběh skvěle propracovaný i zpracovaný, a tak je celá série úžasným čtenářským zážitkem po obsahové i stylistické stránce.

2. kategorie – Assassin’s Creed

Adaptace oblíbené hry Assassin’s Creed začíná takto „Pomstím se těm, kdo zradili moji rodinu. Jsem Ezio Auditore da Firenze. Jsem asasín…“. Ocitáme se v renesanční Itálii, kde budeme sledovat příběh mladíka, který se proto, aby vymýtil korupci a vrátil rodině čest, naučí řemeslu asasínů. Tak začíná jeho výprava za pomstou, při které využije moudrosti velikánů jako je Leonardo da Vinci a Niccolò Machiavelli. Nepřátelům nezbývá než se obávat.

První díl celé série s názvem Renesance u nás vyšel roku 2013 u nakladatelství Fantom Print. Celá série má jedenáct dílů (poslední je zatím Odysea), ale existuje ještě něco zajímavého – o tom ale za chvilku. Každopádně, fanoušci stejnojmenné hry si jistě přijdou na své.

Najdou se ale i negativní ohlasy – především týkající se občasné mezerovitosti, nedovysvětlení děje atd. – to je ale asi úděl knih, které nestály předlouhou a jsou „jen“ adaptacemi – toto bychom měli brát v úvahu. Krásné jsou ale obálky knih a milovníci Assassina pár nedovysvětlených pasáží autorům jistě odpustí.

Lorebooky


A třešnička na závěr – pro opravdové nadšence existují tzv. lorebooky. To jsou encyklopedie obsahující záznamy o monstrech, lokacích, hrdinech a záporácích, které už jistě známe z herních sérií. Tyto knihy bývají nádherně graficky zpracované a plné ilustrací. Zkrátka pastva pro oči! Zde si představíme například lorebook Zaklínač a jeho svět, nebo Assassin's Creed: Průvodce světem. Ale nebojte se, u těchto dvou her to nekončí, stačí se porozhlédnout a určitě si přijdete na své.