Nezávislá porovnání nových Ryzenů jsou venku. AMD slibovalo přibližně 19% zvýšení IPC, tedy instrukcí za cyklus. Ačkoliv se takt a frekvence moc nezměnily, nová architektura a optimalizace měla přinést zvýšení výkonu o zmíněných 19 %. Podle recenzí se tomu tak opravdu stalo a AMD válcuje Intel ve velké většině porovnání.

Vyšší cena

Než se podíváme na herní benchmarky, připomeňme si cenu nových AMD procesorů. Červený tým zvýšil cenovky o 50 dolarů oproti minulé generaci. V českých eshopech to dělá rozdíl okolo 1 500 Kč. Některé čipy jsou tak o značný kus dražší než konkurenční Intel.

Výkon

Kanál Linus Tech Tips porovnal výkon nových AMD procesorů proti minulé generaci i konkurenci. Ve hře Shadow of the Tomb Raider je vidět znatelný nárůst výkonu o minimálně 30 FPS v porovnání nejsilnějšího loňského modelu a nejslabšího letošního.

Procentuálně jsou na tom podobně i další hry.

A jak si vede nová řada Ryzenů proti Intelu? AMD nevyhrálo "o parník", ale znatelný rozdíl tu je.

Důležité je si říct, že ačkoliv Ryzeny v přímém porovnání stojí více, jak Intel protějšky, nejlevnější Ryzen stále poráží i Core i9-10900K. U Counter-Striku se rozdíl dále prohlubuje.

Tato kompetitivní střílečka od Valve slušela v minulosti více Intel procesorům. Nyní je situace opačná.

Produktivita

Co se dalších benchmarků týče, zde AMD kralovalo už dříve. Ryzeny nově poráží Intel i při výkonu na jedno jádro.

Intel dorovná příští rok

Nové Ryzeny opravdu téměř v každém testu překonávají Intel. Cenová nevýhoda je dorovnána výkonem. Ryzen 7 5800X totiž stojí méně, než vrcholná Core i9-10900K a přesto zástupce AMD podává lepší výsledky. Jenže Intel plánuje na svém 14nm výrobním procesu opět zapracovat a s další generací přijít s přibližně 20% nárůstem IPC. Co to ve výsledku znamená? AMD pro teď vede prakticky na plné čáře a těžko budete hledat benchmark, který by dopadl lépe pro Intel. Modrý tým ale náskok určitě srovná, jen to chvíli potrvá.