Procesory AMD Ryzen dokázaly mezi hráči vzbudit spoustu nadšení a jak jsme si ukázali v souhrnu výkonu řady Ryzen 7, tak je nadšení oprávněné. Nejzajímavější modely budou každopádně Ryzen 5, které přijdou nejdříve příští měsíc, ale klidně až v červnu.

Nedostupnost této střední řady ale nezastavila zahraniční web Zolkorn před otestováním 4jádrového Ryzen čipu. Určitě si přečtěte následující řádky, než se podíváte na grafy. Web použil model Ryzen 1800X (tedy ten nejvyšší) a skrze BIOS mu deaktivoval polovinu jader a také půlku velikosti L3 cache paměti. Z procesoru tak vznikl Ryzen se 4 jádry, 8 vlákny a taktem 4 GHz. Naopak rival v podobně Intel Core i7-7700K byl podtaktován na 4 GHz, aby šlo co nejlépe odhadnout výkon při stejných frekvencích a počtu jader. Mějte tak na paměti, že se určitě nejedná o oficiální porovnání výkonu.

Dlouhý a důležitý úvod máme za sebou a nyní už nic nebrání k nahlédnutí na data. Ryzen i s polovinou jader dokázal držet krok s mírně podtaktovanou konkurencí v Battlefield 1, Rise of the Tomb Raider a dalších hrách.

Více grafů, přesné specifikace počítačů a další detaily najdete na Zolkorn. Z výsledků zahraniční web odhaduje, že Ryzen 5 1500X nabídne asi 85 % výkonu Core i7-7700K za zhruba 60 % jeho ceny. Navíc připomíná, že můžete ušetřit na základních deskách, které jsou pro Kaby Lake dražší.

Do budoucna vás samozřejmě plánujeme zásobovat informacemi o Ryzen 5, tak nás nezapomeňte sledovat.