Spekulace z posledních dní se potvrdily. Technologický gigant Nvidia odkupuje Arm od společnosti Softbank. Celková cena se vyšplhala na 40 miliard dolarů a Nvidia zaplatí část ve svých akcií a část v hotovosti.

Pro Nvidii to znamená posílení v oblasti umělé inteligence. Arm procesory se krom mobilů a tabletů využívají například v superpočítačích a serverech. Do řadových počítačů je plánuje zakomponovat například Apple.

Firma Arm sice přímo nevyrábí ani neprodává samotné čipy, ale licencuje design a instrukční sady. Jedná se proto zejména o "know-how" hodnotu. Nvidie firmě poskytne své technologie a výměnou za to získá určitý návod na výrobu vlastních procesorů. Tím by Nvidia mohla začít konkurovat například AMD a Intelu.

Nvidia neplánuje měnit otevřené licenční modely Armu. Tudíž se čipy s tímto designem budou vyrábět a prodávat prakticky beze změny. Celkově jde spíše o investici do budoucna. Arm není moc výdělečný sám o sobě. Nvidii ovšem nabídne skvělé zázemí pro výběr vlastních procesorů. Celý obchod musí schválit ještě úřady a kompletní odkup bude trvat okolo 18 měsíců.