AMD na tiskové konferenci při uvedení nových grafických karet ukázalo technologii Smart Access Memory (SAM). Jde o utilitu, která umožní procesoru přímo přistupovat k video paměti grafické karty. Háček byl pouze v kompatibilitě. Vlastnit musíte Ryzen řady 5000, základní desku s čipsetem X570 a grafickou kartu Radeon RX 6800 a lepší. Základní deska navíc musí obsahovat firmware aktualizaci AGESA 1.1.0.0.

Celkově má technologie mnoho podmínek pro správné fungování, ale základ není vázaný na AMD komponenty.

Nvidia totiž serveru GamerNexus oznámila, že se SAM zakládá na části specifikace PCIe sběrnice. Lze jí tak použít nejen s Nvidia Ampere grafikami, ale i s Intel procesory (a samozřejmě AMD). Nvidia přitom svoji verzi SAM odemkne pro Intel i AMD. Zatímco AMD verze pro grafiky Radeon dost možná nebude kompatibilní s Intel čipy.

Smart Access Memory dle AMD dokáže zvednout výkon u her okolo 5-6% v průměru. Nejde o převratný nárůst výkonu, ale je teoreticky zdarma. Pokud se Nvidia opravdu odhodlá k nasazení vlastní verze SAM, vyhrají nakonec zákazníci. V rámci konkurenčního souboje totiž získají více výkonu ze svých grafických karet.