Celý obchod se odehrál celkem rychle, alespoň co se oznámení týče. Před pár dny NVIDIA oznámila, že má zájem o Mellanox, a odpoledne bylo dojednáno. NVIDIA koupila firmu Mellanox za 6.9 miliardy dolarů, o miliardu více než byla hodnota firmy. Této částce se Intel, který měl o Mellanox opravdu velký zájem, ani Microsoft nesnažili konkurovat.

Mellanox je firma specializující se zejména na tzv. superpočítače. Dále také na datacentra a obecně směřuje na HPC-high performance computing. Dle samotné firmy se její čipy nachází ve více než polovině všech superpočítačů a ve velkém množství datacenter. Již dříve spolu Mellanox a NVIDIA spolupracovaly na sestavení dvou nejlepších amerických superpočítačů Summit a Sierra nebo na NVIDIA DGX-2, což je systém vážící 160 kg, obsahující 81 920 CUDA a 10 240 Tesla jader, 1,5 TB DDR4 RAM či dva XEON procesory. Jeden kus tohoto malého superpočítače stojí 400 000 dolarů.

Jak vidíte, NVIDIA už dávno není firma cílící pouze na hráče a tímto obchodem se ještě více posune do světa vyžadující obrovský výpočetní výkon. Tato akvizice by měla NVIDII přinést mnohem lepší možnosti při nabízení svých služeb v rámci datových center a superpočítačů a větší možnosti při budoucím výzkumu AI. 

Obchod již schválili představitelé obou firem, na řadě jsou ještě akcionáři a monopolní úřad. Vše by mělo být dokončeno ke konci letošního roku.