Fortnite je bezesporu jednou z nejúspěšnějších her vůbec. Pravidelné aktualizace ze hry dělají něco, čemu se jen málokterá online hra může rovnat. Ale právě to, aby se hra neustále měnila a neztrácela hráče, si bere svou daň. Herní web Polygon přinesl rozsáhlý report o tom, jaké podmínky panují v herním impériu Epic Games.

Fortnite zpočátku nebyla ta hra, kterou dnes všichni znají. Epic Games několik let pracovalo na hře Fortnite: Save the World, která měla napodobit Left 4 Dead. V roce 2017 ale začal být populární battle royale - zejména PUBG, které zaznamenalo obrovský boom. Vedení Epicu chtělo nějak odpovědět, a tak se rozhodlo vyvinout Fortnite Battle Royale.

Fortnite Battle Royale zaznamenalo obrovský úspěch  a během chvíle se stalo fenoménem. Epic se ale rozhodl hru udržet při životě co nejdéle pomocí pravidelných updatů, které mění zbraně, skiny, vozidla nebo mapu. Tyto updaty se do hry ale dostávají každý týden a tvoří tak nesmyslné deadliny, které zaměstnanci musí splnit.

Jeden ze zaměstnanců řekl, že v průměru pracuje 70 hodin týdně a ví minimálně o dalších 50-100 lidech, kteří to mají stejně. Epic jim prý dává mnoho volného času, ale je skoro nemožné si tento čas vzít. Pokud tak učiníte, vaše práce spadne na ostatní lidi, a to nikdo nechce.

Další zaměstnanci tvrdí to samé. Podle nich je největší problémem to, že se neustále tvoří další a další aktualizace. Vedení navíc neustále něco mění a po svých zaměstnancích chce, aby vše bylo zpracováno okamžitě.

Nemáme dovoleno na čemkoliv strávit moc času. Pokud se něco rozbije, třeba zbraň, nemůžete to prostě vypnout a opravit to do dalšího patche. Musí se to opravit okamžitě. A zároveň s tím stále pracujeme na updatu, který se do hry dostane příští týden. Je to brutální.

Díky informacím z několika zdrojů se dozvídáme, že tyto obrovské přesčasy jsou zkrátka součástí vaší práce a vedení vám to dává jasně najevo.

Znám pár lidí, kteří odmítli pracovat o víkendu. Kvůli tomu jsme nestihli nějaký deadline, a ten člověk dostal padáka. Je to běžné, že vyhazují lidi, pokud nechtějí pracovat tolik hodin. Měl sem zde několik kamarádů, kteří ke mě přišli a řekli mi, že to už nedávají. Byli naprosto zhroucení a dokázali jen brečet.

Další ze zdrojů promluvil o svých vedoucích.

Běžně pracujeme 50 až 60 hodin týdně, občas i 70. Když sem jednou skončil svou osmihodinovou pracovní dobu, přišel sem za svým vedoucím a zeptal se ho, jestli je potřeba, abych ještě zůstával. Jediné, co sem od nich dostal, byl pohled „ty seš snad úplně blbej“. Oficiálně samozřejmě tolik hodin pracovat nemusíte, v realitě je to ale „Sedni si, ještě chvilku tu pobudeš“

Podobné situace ale panují po celém Epic Games, Polygon vyzpovídal i zaměstnance zákaznické linky

Z 20 až 40 dotazů za den jsme najednou skočili na 3000 dotazů za den. Vedení sice najalo další lidi, ale bylo to až moc rychle. Prostě jeden den jsme byli maličký tým. Druhý den přišel vedoucí a řekl „Jo, jen tak mimochodem, máte tady dalších 50 lidí, který vám pomůžou, ale nikdo je nevycvičil“. A najednou jsme museli pracovat 50 hodin týdně a vyřešili 200 dotazů za den. Bylo to strašně vyčerpávající a často sem brečela, protože sem byla strašně unavená, vyčerpaná, ale nikoho to nezajímalo. Obecně vedení bylo hrozně sobecké. Když sem měla nějaký problém, vedoucí mě ignoroval a už se mnou nikdy nepromluvil. Tak sem šla za druhým, a ten mi řekl ať sem radši zticha, nebo tady vůbec nemusím být.

Další ze zaměstnanců mluvil i o soupeření mezi zaměstnanci.

Vtipné bylo třeba to, že v budově byla posilovna. Ta byla přístupná všem, v jejich volném čase. Ale nikdo tam neměl volný čas. Nikdo si ho nemohl dovolit. Jednoho dne sice přišel od vedení email, že přesčasy jsou vlastně dobrovolné, to ale ničemu nepomohlo. A někomu to tolik nevadí. Dokážou si zničit zdraví, pokud dostanou čtyřnásobný plat. A to platí zejména pro mladé lidi. Říkal sem jim, aby šli domů, ale oni nechtěli. Tvrdili mi, že musí pracovat 100 hodin týdně pro to, aby dostali povýšení.

Ještě hůře na tom byly firmy s kontrakty. Epic má samozřejmě obrovské množství peněz a jejich tým na vývoj Fortnite se více než ztrojnásobil. A jak říká jeden z vedoucích, limitujícím faktorem nejsou peníze, ale rychlost, se kterou mohou nacházet dobré vývojáře. Proto se studio rozhodlo najmout si nezávislé firmy, které s vývojem pomáhají.

Firmám na kontraktech se říkalo těla. Pokud se nestíhalo, vedoucí řekl „sežeňte více těl“. A opravdu se s nimi tak jednalo. Pokud někdo neposlouchal, nahradil se čerstvými těly. Pro tyto firmy ale byly přesčasy ještě horší. Pokud se totiž firma neosvědčila, Epic jim jednoduše kontrakt odřekl a nahradil je někým jiným. Těm studiím z toho ale šli obrovské peníze, vývojáři tak byly nuceni tyto obrovské přesčasy akceptovat.