Cooler Master Masterkeys L Pro

V prvním díle našeho klávesnicového speciálu se zblízka podíváme na krasavici Cooler Master Masterkeys Pro L. Na první pohled by se dalo říct, že působí velmi konzervativně - obyčejný černý model bez větších rámečků a speciálních tvarů, žádné multimediální klávesy a žádné rozšiřující porty na těle. Zdání ale může klamat.

Provedení

Tělo klávesnice je konstruováno opravdu velmi jednoduše a klasicky. Nabídne plnou velikost včetně numerického bloku, ale jinak nic víc. Nemá ani nijak protažený horní okraj, na kterém u konkurence často najdeme ovládací prvky navíc či diody nebo logo výrobce. Cooler Master sází na jednoduchost a za to si zaslouží pochvalu. Design je naprosto minimalistický a velmi elegantní.

Cooler Master Masterkeys L Pro

Udávané rozměry činí 43 x 13 x 4 cm a samotná klávesnice váží 1090 gramů. Kabel s microUSB konektorem je odpojitelný a měří 1,5 metru. Velmi oceňuji, že se v balení nachází také šikovný „podběrák“ na klávesy pro jejich demontování. Na těle nehledejte žádná další rozšíření ani porty.

Spínače

Cooler Master Masterkeys Pro L je v testu jediným zástupcem, který se pyšní známými spínači Cherry MX. Konkrétně se bavíme o Brown edici, která je považována za velmi univerzální. Jejich trajektorie není zcela jednolitá a přibližně v půli cesty nabídnou díky výstupku vyšší odezvu, než je tomu například u lineárních spínačů Red nebo Black stejného výrobce. Tento fakt dále doprovází i mírně vyšší odpor s hodnotou 55 centinewtonů (nejvyšší ze všech testovaných modelů). Celková hloubka stisku činí 4 mm a aktivace nastává po urazení  vzdálenosti 2 mm.

Cooler Master Masterkeys L Pro

Minimalistický design a Cherry MX Brown

Klávesy mají běžnou výšku a profil není nijak výrazně upravený. Jejich životnost je testována na 50 milionů stisknutí. Zvuková odezva při zamáčknutí se mi bohužel zdála nejhlasitější ze všech testovaných modelů. Bohužel jsem neměl možnost porovnání s modrou edicí CherryMX, která má vydávat ještě hlasitější zvuk s typickým klikáním. Jasné docvaktnutí a silnější odpor nepochybně ocení hlavně pisatelé dlouhých textů, u nichž je jistota stisku prioritou. Nesmíme zapomenout ani na podsvícení. Výrobce zkombinoval běžné spínače Cherry s vlastními většími LED diodami, které mají zaručit lepší tón 16,7 milionů RGB odstínů barev.

Psaní

Klávesy s klasickým profilem usazené na spínače Cherry MX Brown jsou pohodlné a pro psaní rozsáhlejších textů téměř jako stvořené. Konkurenti se sice Cherry snaží u herních modelů předhánět právě rychlejší reakcí a kratší trajektorií stisknutí, ale Masterkeys Pro L zůstává u osvědčeného univerzálního řešení.

Cooler Master Masterkeys L Pro

Nedá se samozřejmě tvrdit, že by proto klávesnice nebyla vhodná na hraní her. Odpor je ale mírně výraznější a samozřejmě záleží jen na vás, jak vám takové řešení sedne. Znovu ale upozorňuji na to, že hlasitost stisku klávesy je poněkud vyšší, než u ostatních zástupců v testu, u kterých výrobci vsadili na vlastní spínače. Pokud chcete mechanickou klávesnici na univerzální použití i mimo herní sféru, Cooler Master s tímto modelem cílí právě na vás.

Software a přizpůsobení

Pokud jste četli moji nedávnou recenzi na myš Cooler Master Mastermouse S, určitě vám vzhled dodávaného softwaru pro nastavení klávesnice bude povědomý. Stejně jako u designu sází i tady Cooler Master na jednoduchost a přehlednost. Zajímavé je, že v programu nastavíte pouze osvětlení klávesnice. Vybírat můžete z všemožných animací, úprav barev kompletně ve vlastní režii nebo podsvícení zcela vypnout.

Cooler Master

Je libo hudební ekvalizér přímo na klávesnici?

Nenajdete tu sice žádné applety, které by klávesnici propojily přímo s hrou pro zobrazování údajů z HUD, ale klidně si na ní můžete nechat přehrávat třeba světelný ekvalizér podle spuštěné hudby. Makra či jiná pokročilá nastavení tu však budete hledat marně. Masterkeys Pro L totiž nabízí tzv. On-the-fly programování maker, změny profilů podsvícení i využívání multimediálních kláves přímo kombinací příkazů s klávesou FN. Výhodou je, že tato nastavení můžete provádět bez přerušování hry – šikovné. Na druhou stranu ale přicházíte o jakékoliv sofistikovanější řešení, které by mohl nabídnout specializovaný software.

Cooler Master Masterkeys L Pro

Cena

Cenově spadá Cooler Master Masterkey L do vyšší střední třídy. Zakoupíte ji za částku pohybující se kolem 3 999,- Kč. Za čtyři tisíce tedy dostanete univerzálně použitelnou klávesnici konzervativního vzhledu, který ovšem oživuje RGB podsvícení. Připravit se ale musíte na to, že na klávesnici nenajdete žádné zásadní rozšíření výbavy např. o porty a také na hlasitější stisky kláves oproti ostatním recenzovaným modelům.

Souhrn

  • Minimalistický design
  • RGB podsvícení
  • Speciální vlastní řešení diod od výrobce
  • Vhodná i pro psaní delších textů
  • Univerzální použití
  • Jednoduché kleště na demontování kláves v balení
  • Vyšší hlučnost kláves
  • Pouze on-the-fly programování maker
  • Žádná výbava navíc