Pojďme na poslední recenzi z našeho seriálu věnovaného testování AiO systémů vodního chlazení. Tentokrát přichází řada na všemi barvami hrající MasterLiquid ML240R RGB ze stáje výrobce CoolerMaster.

Taiwanského výrobce netřeba dlouze představovat. CoolerMaster v oblasti chlazení PC vybudoval svůj core business a na trhu se pohybuje už od roku 1992. Kromě vzduchového i vodního chlazení ale umí vyrábět také zdroje, počítačové skříně nebo periferie.

CoolerMaster

All-in-one sety vodního chlazení nabízí ve čtyřech základních řadách – MasterLiquid Lite, MasterLiquid, MasterLiquid Pro a MasterLiquid Maker, která už se láme do segmentu kitů se samostatným rezervoárem, pumpou a radiátorem.

Barvičky hrají prim

Dnes testovaný MasterLiquid ML240R RGB spadá do druhé ze zmíněných řad a stejně jako ostatní testované modely nabídne uzavřený okruh s 240mm radiátorem osazeným dvěma ventilátory. Samozřejmostí je kompatibilita s valnou většinou dnes používaných patic – na platformě Intel 115X, high-end 2066, 2011, 2011-v3 i starší 1366 nebo 775, u AMD sockety AM4, AM3, AM2, FM2 i FM1 včetně „plus“ variant. Na první pohled jde o poměrně klasickou konfiguraci ošperkovanou rozsáhlým podsvícením.

CoolerMaster

Blok, pumpa, radiátor a hadice

S konstrukcí procesorového bloku a pumpy si CoolerMaster vyhrál. Měděný blok má jako jediný ne zcela hladký povrch i na přilnavé části k procesoru a nechybí mikrovzorek také uvnitř pro lepší odvádění tepla ze styčné plochy. Navazuje na něj dvoukomorové tělo pumpy, které by mělo zajistit její lepší životnost a také efektivnější korekci tlaku kapaliny. Díky rozdělení prostoru je usměrňován tok ohřáté a ochlazené vody napříč komorami tak, aby se proudy „nepotkávaly“.

V horní části pumpy najdete dvanáct RGB diod, které ukojí vaše touhy po barevných efektech. Víčko s logem výrobce je vyměnitelné a CoolerMaster dokonce poskytuje modelový soubor pro možnost vytištění vlastního loga na 3D tiskárně – můžete si tak vnitřek skříně přizpůsobit podle svých představ ještě o trochu lépe. K podsvícení se ale vrátíme později. Pumpa je napájena přes třípinový konektor a vede z ní také kabel pro RGB.

CoolerMaster

Radiátor je i v tomto případě hliníkový. Jde o model s mainstreamovými rozměry – osadit můžete dva 120mm ventilátory a jeho šířka činí 27 mm. V tomto případě najdete v balení dvojici modelů MasterFan MF120R ARG. Jejich udávaná hlučnost má hranici stanovenou na 30 dB. Rychlost můžete nastavovat na spektru 650 – 2000 otáček s maximálním průtokem vzduchu 66,7 kubických stop za minutu.

Instalace

CoolerMaster se rozhodl, že svůj produkt přizpůsobí různorodým potřebám uživatelů – tedy alespoň v oblasti RGB podsvícení. Ruku v ruce s touto snahou ovšem jde složitější propojování jednotlivých komponent a také nutnost řešení většího množství kabeláže.

CoolerMaster

Samotné usazení bloku je samozřejmě jednoduché a dokonce ani nevyžaduje výměnu původního rámečku desky. Stejně jako u dříve testovaného chlazení Corsair H100i Platinum jsou i zde použity šrouby s oky, které blok ukotví nad procesorem. Jak už ale bylo řečeno, pumpa v tomto případě nevyužívá možnosti připojení přes USB konektor na základní desce – tedy ne přímo.

Software a podsvícení

Zmíněná funkce propojení se základní deskou ovšem přísluší dodávanému ovladači, který primárně slouží pro nastavení podsvícení. Propojíte s ním ventilátory s digitálními 3pin RGB konektory a podsvícení pak můžete ovládat klidně i bez softwaru.

CoolerMaster

Zároveň je ale USB připojení dostupné, takže přehledný software výrobce s pestrými možnostmi nastavení nazývaný LightningControl využít můžete a k dispozici jsou také ARGB i RGB konektor pro synchronizaci podsvícení s podporovanou základní deskou.

CoolerMaster

V důsledku tak máte spoustu možností, jak esteticky chlazení přizpůsobovat (včetně využití reset tlačítka na skříni pro přepínání efektů), nicméně nevýhodou je složitost zapojení všech kabelů správně dohromady - pravděpodobně se neobejdete bez manuálu ze stránek výrobce. Ten je ale naštěstí jednoduchý a přehledný. A nakonec si také budete muset trochu více vyhrát s cable managementem.

CoolerMaster

Výkon a hlučnost

Chladící výkon modelu MasterLiquid ML240R RGB nezklamal. Ve většině testů se umístil na druhém místě a zajímavé je, že i přes nižší maximální RPM dokázal plně zatížený Ryzen 1600X po přetaktování uchladit dokonce lépe než Corsair H100i Platinum RGB s podstatně rychlejšími ventilátory.

WCU TEMP

Model od Cooler Masteru tak můžeme rovněž směle doporučit. Nevýhodou je snad jen mírně vyšší hlučnost, nicméně i v tomto případě platí, že v absolutním vyjádření nešlo o příliš velkou odchylku.

WCU NOISE

Shrnutí

CoolerMaster MasterLiquid ML240R RGB vám dopřeje velmi dobrý chladící výkon v kombinaci s největší škálou možností, jak ovládat světelné efekty. Připravte se ale na trochu složitější a časově náročnější propojování komponent a ukrývání více kabelů, pokud budete chtít ve skříni zachovat pořádek.

Zakoupit jej v době psaní recenze můžete na Czc.cz už za 3.119 Kč. Bohužel tady trochu chybí delší záruka výrobce - při nákupu dostanete pouze klasickou dvouletou. V případě AiO setu to ale může být jedním z klíčových faktorů, podle kterého se potenciální zákazník bude rozhodovat.

  • Slušný chladící výkon
  • Komplexní možnosti ovládání podsvícení
  • Poměr ceny a výkonu
  • Konstrukce pumpy
  • Mírně hlučnější oproti ostatním testovaným modelům
  • Složitější kabeláž
  • Pouze dvouletá záruka