Creative SXFI Air C je druhým zástupcem dvojice nových sluchátek, která chce na trhu ukázat, zač je toho holografické audio. S touto technologií si Creative připsal řadu kladných ohlasů nejen na CESu a není divu, že se k Super X-Fi ubírá spousta zraků.

Creative SXFI Air C

Konstrukce

„Céčka“ jsou určena primárně pro hráče a na první pohled jsou těžko rozlišitelná od základních SXFI Air, které jsme recenzovali nedávno. Po bližším prozkoumání si ale detailních odlišností všimnete a je jich vlastně docela dost.

Konstrukce je opravdu téměř totožná. Použity byly pevné plastové materiály, koženka překrývající hlavový most s kovovým jádrem a příjemné vyměnitelné textilní náušníky, pod kterými se uši jen tak potit nezačnou a díky vnitřní paměťové pěně vydržíte se sluchátky na hlavě opravdu dlouho bez jakékoliv bolesti.

Creative SXFI Air C

I zde najdeme 50 mm neodymové měniče s rozsahem 20 Hz – 20 kHz a impedancí 32 ohmů, které se starají o reprodukci zvuku s vysokou přesností. Headset je malinko lehčí oproti svému bratrovi – váží 318 gramů. I tady ozvláštňují náušníky tenké linie s RGB podsvícením, které podporuje spektrum 16,7 milionů barev.

Konektivita a ovládací prvky

Zásadní rozdíly mezi SXFI Air a SXFI Air C ale spočívají v konektivitě. Jak už tady padlo dříve, SXFI Air C směřují mezi hráče, a to „drátově“ – Bluetooth připojení zde nehledejte. Připojují se primárně přes microUSB kabel, ale v balení najdete i kabel s 3,5“ jackem. Oba konektory najdete na levém náušníku společně s ovládacími tlačítky na zapínání sluchátek, mikrofonu, Super X-Fi technologie, osvětlení, a je zde i kolečko ovládající hlasitost.

Creative SXFI Air C

Headset tedy nemá zabudovanou baterii a nenajdete zde ani slot na microSD kartu, což je pochopitelné vzhledem k rozdílnému použití a určení. Ze stejných důvodů nejspíš nebylo implementováno ani dotykové ovládání, které výrobce použil u SXFI Air.

Naopak ale „céčko“ dostalo navíc plnohodnotný ClearComms mikrofon, který do náušníku připojíte taktéž přes 3,5“ jack. Oproti malému mikrofonu svého bratra poskytuje opravdu slušnou kvalitu záznamu, která mě příjemně překvapila.

Creative SXFI Air C

Zvukový dojem

A nyní už audio jako takové. V základu zní SXFI Air C velmi podobně jako SXFI Air. Frekvenční pásmo je snadno rozpoznatelné. Basové linky budete vnímat s určitým odstupem od středů a celý dojem je tak velmi dobrý – zvuk je čistý a pokud budete chtít některé frekvence potlačit, nebo naopak umocnit, můžete se spolehnout na software výrobce.

V tomto případě budete využívat PC verzi softwaru, prostřednictvím které můžete do sluchátek nahrát svůj personalizovaný profil pro Super X-Fi, který umělá inteligence vytvoří z fotografií vašich uší a obličeje. U SXFI Air se profil nahrával přes Bluetooth, tady musíte samozřejmě headset připojit přes USB.

Creative SXFI Air C

Holografický zvuk z fotek obličeje a uší

Super X-Fi mě opět utvrdilo v tom, že jeho použitelnost je ryze individuální. Audio postavené především na basových frekvencích, které doplňují výšky, ale naopak středy jsou spíše potlačené, zní s holografickým zvukem opravdu dobře. Opravdu z něj nabudete dojem, že stojíte v prostoru a reprodukce zvuku se odehrává někde dál v celém vašem okolí.

Creative SXFI Air C

Bohužel stačí zařadit do playlistu rockovější hudbu a velmi rychle zjistíte, že středy SXFI prostě tak nějak zkresluje a nezní to úplně dobře. Podobné je to i ve hrách – někde je technologie skutečně k užitku a umocní zážitek, jinde se ale moc nehodí a působí spíš rušivě.

Creative SXFI Air C

Opět ale připomínám - pokud se na Super X-Fi díváte jen jako docela povedenou vychytávku oproti běžným simulacím virtuální 7.1 zvuku, pak je vše v pořádku. V základu jsou totiž sluchátka zvukově nadprůměrná, a na tom individuální použitelnost SXFI rozhodně nic nemění.

Shrnutí

To, co bylo řečeno ve prospěch Creative SXFI Air, platí i zde. Céčka sice postrádají flexibilnost použití kvůli absenci bezdrátového připojení, ale na druhou stranu jsou levnější o 30 USD, nabídnou v balení velmi obstojný mikrofon, který oceníte nejen při komunikaci ve hrách, a téměř totožnou kvalitní zvukovou reprodukci, kde Super X-Fi můžeme vnímat jako zajímavý doplněk hodící se ke specifickému poslechu.

Více se o headsetu dozvíte na stránkách výrobce, kde se prodávají za 129,99 USD. Těšíme se, až se objeví i v českých e-shopech.

  • Velmi dobrý zvuk v základu
  • Slušný mikrofon
  • SXFI jako doplněk při nižší ceně než u klasických SXFI Air
  • Poměr ceny a užitné hodnoty
  • Oproti SXFI Air méně univerzální, absence bezdrátového přenosu
  • Ne vždy přináší holografický zvuk požadovanou přidanou hodnotu

Creative SXFI Air C