Creative na trhu audiozařízení zvedl vítr díky své technologii holografického prostorového zvuku Super X-Fi, kterou mnozí vyhodnotili jako to nejlepší z letošního CESu. Nedávno jsem ji měl možnost vyzkoušet na předváděcí akci v Bratislavě, ale není nad vlastní zkušenost v domácím prostředí.

Creative SXFI Air

A právě o ni se s vámi konečně můžu také podělit. Creative nám poskytl k recenzi hned dvoje sluchátka s implementovaným Super X-Fi. Jsou jimi modely SXFI AIR a SXFI AIR C, který je určen primárně právě pro nás – hráče.

Začneme s univerzálními SXFI AIR. Jde vlastně o docela nenápadný headset s jednoduchým střídmým, ale povedeným designem, který vám hned na první pohled může připomenout Creative Sound BlasterX H6.

Creative SXFI Air

Konstrukce

Nové SXFI AIR jsou taktéž vyrobeny převážně z plastových, ale dostatečně pevných materiálů. AIRy bez dalšího přívlastku jsou se svými 338 gramy o chlup těžší než jejich herně zaměřený bratr SXFI Air C (ten váží 318 gramů). Nabízeny jsou v bílé a černé barvě, kterou rozjasňují podsvícené tenké kruhové linie nad náušníky s kompletním RGB spektrem 16 milionů barev.

Základ tvoří 50mm neodymové měniče. Do levého náušníku je ukotven také odnimatelný drobný mikrofon NanoBoom s koncovkou v podobě 3,5" jacku. K němu mám trošku výhrady. V klidnějším prostředí funguje dobře, ale v místnosti, ve které se bude pohybovat více lidí jej možná budete chtít nahradit něčím lepším. Hlas ale rozpoznává dostatečně pro komunikaci.

Creative SXFI Air

Textilní povrch náušníků, který ukrývá uvnitř paměťovou pěnu, je příjemný a rozhodně přispívá ke komfortu při nošení sluchátek na hlavě. Uši se pod ním příliš nepotí a nic tak nebrání i dlouhodobému poslechu. Polstrování polohovatelného hlavového mostu mi přišlo oproti dříve testovaným sluchátkům H6 mírně lepší a hlavně komfortnější. Na povrchu je most překrytý koženkou - designově to vše sedí dohromady skvěle.

Ovládání

Zajímavým doplňkem je tzv. Touch control funkce, která umožňuje základní ovládání přehrávání skladeb, úpravy hlasitosti nebo například přijetí příchozího hovoru prostými dotyky a posouváním na bočním krytu náušníku. Odezva je rychlá, pochválit musím i škálu hlasitosti, která je spíše delší, takže se vyvarujete nechtěným extrémům.

Creative SXFI Air

Kromě dotykového ovládání najdete na těle sluchátek i tlačítko k zapínání, aktivaci Super X-Fi a třetí k výběru zdroje přehrávání.

Konektivita

Klasické SXFI Air všemi svými vlastnostmi míří k maximální univerzálnosti. Primárně je můžete připojovat prostřednictvím bezdrátového rozhraní Bluetooth 4.2 (bohužel pouze s SBC kodekem) či kabelově přes USB-C. Potěší i kompatibilita s Nintendo Switch a PS4. Možné je i připojení přes 3,5“ jack.

Creative SXFI Air

Přímo do těla sluchátek můžete vložit i microSD kartu a své oblíbené tracky pak přehrávat bez nutnosti dalších zařízení. Podporovány jsou formáty MP3, WAV, FLAC a WMA.

Udávaná výdrž baterie činí až 10 hodin. Sluchátka jsem testoval průběžně napříč několika dny, ale ve výsledku mám za to, že jsem tuto hranici i s mírnou rezervou přetáhl. To je poměrně slušný výsledek. Deset hodin sice není žádná hitparáda, ale na druhou stranu také nic, co by uživatele výrazně omezovalo.

Creative SXFI Air

Zvukový dojem

A teď k tomu nejdůležitějšímu. Základní zvuk sluchátek hodnotím jako nadprůměrný. Mezi nižšími basovými frekvencemi vzniká utlumenější pásmo, které velmi dobře napomáhá snazší separaci od středů a výšek. Sám si takto ekvalizér často nastavuji i u konkurenčních modelů a v tomto případě nebyla výraznější manipulace potřeba. Dobrá je i izolace okolních ruchů.

Prostorovou simulaci holografického zvuku technologií Super X-Fi jsem již měl možnost vyzkoušet dříve. Zaujala mě především proto, že jsem skeptický ke všem možným virtuálním úpravám prostorového zvuku, nicméně na prezentaci Creative v Bratislavě jsem si vyzkoušel, že to jde alespoň trochu lépe. A SXFI nejsou výjimkou. V mobilní aplikaci jsem si načetl svůj profil sestavený umělou inteligencí na základě fotografie tvaru uší a obličeje, poslal jej do sluchátek a odstartoval SXFI vlnu.

Creative SXFI Air

Potvrdil jsem si svou poslední zkušenost. Zvuk je opravdu unikátně „odsunutý do prostoru“, což je přesně to, co výrobce slibuje. Pokud ale dbáte na kvalitu poslechu, nepochybně si všimnete určitého rozostření, respektive zkreslení. SXFI k mému překvapení (oproti jiným virtualizacím prostorového zvuku docela dobře funguje při sledování filmů, hraní příběhových her plných akce, ale k poslechu hudby se hodí jen v určitých případech.

Shrnutí

V souhrnu musím sluchátka hodnotit pozitivně. Ač nejsou zhotoveny z prémiových materiálů, svým designem a dobrou konstrukcí přesvědčí spolehlivě. Stejně tak si Creative nepokazil reputaci a prokázal, že audio je prostě jeho parketa. Základní zvuk je velmi dobrý a nemám k němu příliš výhrad. Otazníkem zůstává jen Super X-Fi technologie. Věřím, že za ní stojí značný technologický pokrok využívající umělé inteligence při analýze fotografií za účelem personalizace zvuku.

Creative SXFI Air

Výsledek je rozhodně pokrokem v oblasti virtuálního zvuku. Na druhou stranu ale pravděpodobně dospějete k tomu, že v určitých situacích je prostě lepší zůstat u originálu bez úprav. Záleží hodně na situaci. Samozřejmě to ale nic nemění na skutečnosti, že neupravený zvuk vycházející z SXFI Air je skvělý a mně se tak jen opět potvrzuje, že sázka na etablovaného audiovýrobce se často vyplácí více než volba účelově herních zařízení.

Více se o tomto headsetu s cenovkou 159,99 dolarů dozvíte přímo na stránkách výrobce.

  • Velmi dobrý zvuk v základu
  • Přívětivý design
  • Univerzálnost použití
  • SXFI jako zajímavá technologie pro specifické situace
  • Ne vždy přináší holografický zvuk požadovanou přidanou hodnotu