Opět k nám do redakce zavítal pořádný kus počítačové periferie a velká krabice s logem Alienware hned na první pohled přímo křičela, že máme před sebou produkt, který ocení především hráči. V bytelném balení se ukrýval Alienware 25 – AW2521HF. Monitor, který se sice nepochlubí větším než FullHD rozlišením, ale naopak servírující snímky při obnovovací frekvenci 240 Hz a „opravdové“ odezvě 1 ms z šedé do šedé.

Herní monitor Alienware 25 240Hz

RGB už i na herních monitorech

Alienware je samozřejmě DELL v herním hávu a tento model se středně velkým (vzhledem k rozlišení) 24,5“ IPS panelem to dává okatě najevou každým detailem. Nehraje si na extrémně tenké provedení, přestože přední ráměrky jsou velmi úzké. Jde zkrátka o pořádný monitor, který chce hráčům nabídnout maximální rychlost a věrohodnost zobrazování. Displej se usazuje do stojanu, který má implementované napájecí propojení, díky čemuž se můžete těšit z barevného RGB podsvícení prstence na zadní straně. Přímo na monitoru září potom vzadu i tradiční mimozemšťanské logo Alienware. Základna je naprosto stabilní a sestavení trvá několik málo minut.

Herní monitor Alienware 25 240Hz

Stojan je polohovatelný, takže si výšku a náklon či přetočení můžete nastavit přesně dle preferencí. Naklopení lze realizovat v intervalu +5 až -21 stupňů. Výšku můžete posouvat v rozmezí 13 cm a pivot otočení je samozřejmě rovněž možné – o 90 stupňů, takže monitor můžete klidně používat i na výšku. Variabilitě se meze rozhodně nekladly. Snad jen škoda, že základna zabírá poměrně dost místa – počítejte s tím, že si monitor vyhradí značnou část vašeho stolu.

Herní monitor Alienware 25 240Hz

Velmi dobrá konstrukce i intuitivní nastavení

Do levé strany jsou zezadu implementována tlačítka pro ovládání nastavení. Zapínací tlačítko je ale na dolní hraně. Připojovací konektory najdete vpravo. Výběr je bohatý – můžete připojit dvě HDMI 2.0 a nechybí ani DisplayPort 1.2. V těsné blízkosti je potom i audio výstup. Nalevo najdete klasický napájecí konektor, USB upstream a dvě USB 3.0 Gen 1. Další dvě USB najdete uprostřed téměř u přední hrany a mezi ně se vešel ještě i výstup pro připojení sluchátek.

Herní monitor Alienware 25 240Hz

Integrované nastavení monitoru je poměrně rozsáhlé a mimo jiné nabízí například i širokou škálu přednastavených profilů pro jednotlivé žánry her. Také zde můžete ovládat zmíněné RGB efekty, zapnout si monitoring snímkové frekvence, ale i klasické úpravy kontrastu, jasu, ostrosti obrazu a dalších. Monitor podporuje NVIDIA G-SYNC i AMD FreeSync pro synchronizaci grafických karet s monitorem, takže se můžete těšit na eliminaci stutteringu a viditelného trhání obrazovky.

Herní monitor Alienware 25 240Hz

Skvělé vlastnosti, ale bez HDR

Pojďme k tomu zásadnímu. Osazený zobrazovací IPS panel nabídne opravdu velmi dobré pozorovací úhly (178° / 178°). Opticky jsem nezaznamenal ani žádnou vinětaci. Barevné podání je rovněž skvělé. Displej pokrývá 99% sRGB spektrum. Co se týče plynulosti zobrazení, musím říct, že rozdíl oproti běžným 60 Hz panelům je samozřejmě zřetelná. Ze zkušenosti vím, že je pro mě obtížné rozeznat rozdíl mezi např. 144 Hz panelem a 240 Hz, ale skok z klasické šedesátky je poměrně markantní. Pro hardcore hráče FPS her je monitor splněným snem. Překvapením je možná jen absence HDR – předpokládal bych, že u podobného modelu, který má navíc jen rozlišení 1080p, by se do ceny mohlo vejít také.

Herní monitor Alienware 25 240Hz

Shrnutí

Alienware AW2521HF je skutečně zajímavým kouskem, který je v podstatě vytvořen na míru hráčům, kteří si chtějí užít dynamické FPS střílečky s maximálním komfortem a hlavně bleskovou rychlostí odezvy, bez ghostingu a tearingu obrazu. Škoda chybějícího HDR. Jinak se displeji nedá kromě větší základny nic zásadního vytknout.  Při barevné škále 99% sRGB a souhrnu všech ostatních vlastností je i jeho tržní cena podle mého názoru poměrně adekvátně nastavená. Na CZC.cz Alienware AW2521HF aktuálně v době psaní recenze zakoupíte za 10.490 Kč. Jistě – bavíme se o monitoru pro náročnější uživatele.

Herní monitor Alienware 25 240Hz

Dovolím si zde ale ještě nadhodit úvahu, jestli by pro vaše potřeby nebyla vhodnější spíše alternativa s 144 Hz, ale zároveň větším rozlišením 1440p. Tyto modely jsou totiž na trhu nabízeny za podobnou cenu. Záleží ale samozřejmě na vašich preferencích.

Herní monitor Alienware 25 240Hz