USB-C hub určitě není to nejzajímavější, co jsem kdy mohl testovat. Na druhou stranu se jedná o důležitý kousek hardwaru, který mi značně usnadnil používání notebooku vybaveného pouze USB-C porty.

USB-C už je na trhu poměrně dlouho a jeho myšlenka se mi dost zamlouvá a hádám, že snad každému, kdo do počítače nebo notebooku připojuje různé kabely. Monitor, internet či různé příslušenství mají různé konektory a hledat ten správný je prostě otrava. Nehledě na to, že musíte dávat pozor, abyste zapojovali správnou stranou.

Právě standard USB-C tohle všechno řeší, stále jsme ale v bolestivém období přechodu, takže je třeba řešit redukce. Právě tímto pomyslným mostem je také recenzovaný Elgato Thunderbolt 3 Mini Dock.

Thunderbolt býval dříve vlastní port, ale od třetí generace bývá u počítačů integrovaný v USB-C. Díky němu můžete přenášet data rychlostí 40 Gb/s, “krmit” dva 4K monitory nebo notebook rovnou nabíjet.
Testovaný dock (či hub chcete-li) se tak do počítače připojí pomocí USB-C konektoru (s podporou Thunderbolt 3) a nabídne vám gigabitový ethernet, USB 3.1, HDMI a DisplayPort (oboje zvládne 4K a 60 FPS). 

Na Elgato Thunderbolt 3 Mini Dock se mi líbí už jednoduchý design šedého obdélníku se zaoblenými hranami, který rozhodně na stole ostudu neudělá a nebude zbytečně přitahovat pozornost.
Využíval jsem hlavně připojení USB zařízení (přes další hub pro více portů) a HDMI pro externí monitor. Ethernet port přišel rovněž často vhod. Dock oceňuji i z důvodu, že při častějším odpojování notebooku stačí vytáhnout pouze jeden kabel a vše ostatní se vám odpojí, takže není třeba z notebooku vytahovat tři a více kabelů.

Elgato tento model koncipuje tako dock, který snadno sbalíte s sebou, což kromě kompaktních rozměrů a malé váhy znamená také krátký USB-C kabel, protože ho snadno můžete “uklidit” do spodní části docku. Právě krátký kabel mi vadil, jelikož mám notebook vyvýšený na podložce kvůli úhlu displeje a musel jsem dock podložit…

Trošku je také škoda, že neobsahuje průchozí USB-C port pro nabíjení, abych skutečně mohl zapojit pouze jediný kabel, ale to už je drobnost. Výrobce dodává jednoduchou softwarovou utilitu, pomocí které na jeden klik dock “odpojíte”. To se hodí v případě, že přes něj připojujete exterí disk nebo jakékoliv jiné paměťové médium, nemusíte tak tato zařízení odpojovat v systému. Samotný program je velmi velmi jednoduchý a obsahuje prakticky pouze toto odpojení a možnost nastavit, aby se sám zapnul po spuštění počítače. Dokonce ani nepozná, jestli je dock připojený, takže tlačítko vždy nabízí možnost na odpojení. Opět je to ale zase detail, kterým bych se moc netrápil.

Celkově jsem s Elgato Thunderbolt 3 Mini Dock spokojený a kromě kratšího kabelu mi při testování nic nevadilo. Možná druhé USB by nebylo na škodu. Každopádně se dost těším, až žádný takový dock nebude třeba, protože bude všude USB-C.  Cena 150€ nepůsobí zrovna příjemně, zároveň ale budete mezi konkurenci těžko hledat výrazně cenově výhodnější model.

Kupovat můžete zatím na oficiálním webu.