Western Digital rozhodně nezanevřel na klasické plotnové 2,5“ přenosné harddisky. Dat je zkrátka čím dál více a všechny ty fotografie, herní screenshoty, instalace a videa ve vysokém rozlišení je potřeba někde uchovávat. Cloud nemusí být dobře dostupný všude a fyzické externí pevné disky stále nacházejí uplatnění. Dokonce třeba i u herních konzolí - není to dávno, co jsme testovali zástupce z přímo pro ně určené řady WD_BLACK.

WD MyPassport externí disk

Western Digital nabízí univerzální klasiku se spoustou funkcí

Dnes si detailně vyzkoušíme WD My Passport – USB 3.2 Gen 1 disk s obří kapacitou 5 TB a velmi kompaktními rozměry 10,7 x 7,5 x 1,9 cm. Pokud potřebujete obří úložiště nebo klidně i trochu méně obří kapacitu, která bude ale stále s výborným poměrem k ceně, zbystřete zrak. Tři barevné varianty totiž skrývají jednotlivé modely s kapacitami 1 TB, 2 TB, 4 TB nebo dokonce již zmíněnými gigantickými 5 TB.

WD MyPassport přenosný disk

Disk je uložen v jednoduché plastové krabičce, která v reálu vypadá dle mého názoru mnohem lépe než na spoustě produktových fotek eshopů. Reliéf táhnoucí se příčně přes jednu polovinu horního i dolního krytu trochu ozvláštňuje jinak velmi střídmý design. Nechybí samozřejmě ani logo výrobce. Na boční straně najdeme jeden jediný micro-B USB port a malou bílou LED diodu signalizující aktivitu disku.

WD MyPassport externí USB

Spousta funkcí k dobru

Uvnitř krytu se ukrývá plotnová jednotka s 5.400 otáčkami za minutu. Po připojení se disk automaticky inicializuje a v jeho kořenovém adresáři najdete instalační soubory softwaru WD Discovery. Western Digital ke svým produktům poskytuje řadu utilit. Jednou z těch nejužitečnějších je snadné zaheslování disku, které pak automaticky funguje prostřednictvím implementovaného softwaru. Dále jsou tu ale i aplikace pro diagnostiku, zálohování a další formy zabezpečení vč. hardwarového 256bit AES šifrování. Super!

WD My Passport heslo

Největší silou těchto disků je samozřejmě obří kapacita v poměru k ceně. Vytáhl jsem proto aktuální nabídku CZC.cz. Disky jsou zde ve slevě, takže paradoxně aktuálně nejlépe vychází 4TB model. Pokud ale porovnáme mezi sebou 5TB konkurenty, zjistíme, že stáji WD mírně zatápí konkurent Seagate (porovnávám z dlouhodobého hlediska běžné ceny – stále ještě nám dobíhá jedna z mnoha Black Friday akci, tentokrát dokonce ta opravdová). Na druhou stranu ale musíme brát v potaz přidanou hodnotu ve formě softwarových funkcí a hlavně prodloužené tříleté záruky, kterou WD nabízí.

WD My Passport cena za GB

Test rychlosti

Rychlost je zkrátka taková, jakou jsem očekával. Výsledky si můžete prohlédnout níže. Sekvenční čtení 130 MB/s a zápis téměř 125 MB/s je akceptovatelný. Když jsme minule zkoušeli WD_BLACK P10, dostal se o něco dál na 136,6 MB/s čtení a 132,7 MB/s zápisu. Jeho určení je ale přeci jen trochu jiné.

WD My Passport rychlost

Přenosné disky WD My Passport jsou takovou stálicí na trhu. Zvlášť ve větších kapacitách nabídnou skvělý poměr ceny za GB a uživatelům nabízejí jednoduché použití v kombinaci s doplňky, které můžete či nemusíte využívat. Trochu zvláštní mi přijde, že minimálně v českém prostředí konkuruje My Passportu disk WD_BLACK P10, který má svým určením spadat spíše do prémiovějšího herního portfolia. Jinak ale mohu i tento model doporučit. Zkrátka pokud potřebujete mít k dispozici pořádné úložiště s obrovskou kapacitou, na Western Digital se můžete spolehnout. Aktuální nabídku všech dostupných modelů najdete na CZC.cz zde.

  • Kapacita řady My Passport až 5 GB
  • Poměr ceny a kapacity testovaného modelu
  • Funkce navíc
  • Tříletá záruka
  • Konkurence i napříč portfoliem výrobce