Genesis je dnes už na českém trhu dobře známým brandem, který se soustředí na herní nadšence. Ať už byste hledali nová sluchátka, myši nebo třeba mikrofon či herní křeslo, pokaždé u Genesis nějakého zástupce najdete. Ceny ve většině případů nejsou přemrštěné – spíše naopak jde o poměrně „budget-friendly“ příslušenství. Přesto se mezi těmito produkty najdou opravdu zajímavé kousky.

PC case skříň Genesis IRID 505 RGB

Podsvícený case aspirující na vlajkovou loď výrobce

Mezi ně mohu dnes už zařadit i solidní PC case Irid 505 ARGB, který je dnes víceméně vlajkovou lodí Genesis portfolia. V minulosti jsme testovali třeba model z řady Titan, ke kterému jsem měl určité výhrady kvůli cable managementu a lesklému povrchu. Irid 505 ARGB ale zvládl ujít poměrně dlouhou cestu a po vybalení z krabice na vás vykoukne docela impozantní kousek, do kterého se rozhodně nemusíte stydět osadit i komponenty z vyšší dívčí.

PC case skříň Genesis IRID 505 RGB

Jde o klasickou středně velkou skříň s rozměry  51 x 22 x 44,7 cm s podporou základních desek ATX, mATX a ITX. Maximální délka grafické karty činí 38 cm. Maximální výška chladiče procesoru 16,5 cm. Plastovým bočnicím odzvonilo – pravou stranu kryje tvrzené sklo a naprostá většina konstrukce je ocelová. Kryt druhé bočnice ukrývá poměrně slušný prostor pro cable management. Díky přehýbaným okrajů je také dostatečně pevný a stabilní.

Prachové filtry i dostatek prostoru pro ventilátory

Přední stranu tvoří veliký plastový perforovaný kryt, za kterým se ještě nachází prachový filtr. Za filtrem se nachází první tři 120mm ventilátory s adresovatelným ARGB podsvícením. Vyměnit je ale můžete i za větší 140mm (poslední, čtvrtý ventilátor najdete přimontovaný k zadní části). Instalace případného vodního chlazení do přední pozice je docela komfortní. Po vyloupnutí předního panelu je ihned přístupný skelet, do kterého jde radiátor jednoduše přišroubovat.

PC case skříň Genesis IRID 505 RGB

Na horní části najdete magnetický prachový filtr, který kryje otvor pro osazení dalších dvou 140mm ventilátorů. Ty už ale součástí balení nejsou. Pokud byste sem chtěli osadit vodní chlazení, počítejte s prostorem nad základní deskou cca 57 mm. To by mělo být dostatečné pro osazení většinou All-in-one setů – například NZXT Kraken zabere dle specifikací 56 mm.

Prachový filtr najdete samozřejmě i na spodní straně pod zdrojem. Ne však formou vysunovacího šuplíku – zkrátka jen osazenou mřížkou. Bohužel v přední části na spodní straně najdeme užší otvor, který prachový filtr nekryje a mám za to, že přední ventilátory přes něj mohou do skříně nasávat prach (byť zřejmě v menším množství).

Komplexní řešení interiéru

Vnitřní část skříně dělí kryt spodní části, pod kterým se bude schovávat váš napájecí zdroj, disky, které můžete usadit do klasických vysouvacích šuplíků. Jejich konstrukce působí trochu levnějším dojmem, ale svůj účel splní. O něco výš na zadní straně najdete také destičku pro montáž SSD disků, kterou dnes už také vnímám jako standardní výbavu.  Chválím gumové průchody hlavních otvorů pro cable management a obecně můžu říct, že je prostor dobře řešený tak, aby bylo možno kabely vést ve všech směrech.

Dobře dostupná je horní, spodní i boční hrana základní desky. Žádné integrované sponky na kabely zde nenajdete, ale přesto nebude problém kabely dostatečně „uklidit“.

PC case skříň Genesis IRID 505 RGB

Jako bonus je zde ale také poměrně rozměrný modul, který se stará o ovládání a také podsvícení ventilátorů. Nemusíte se tedy obávat – pokud vaše starší základní deska nedisponuje adresovatelným RGB portem, můžete si dopřát barevné efekty i v podobě přednastavených barev a jejich kombinací právě díky tomuto modulu. Tlačítko pro přepínání režimů najdete přímo na horní hraně vedle čtveřice USB-A konektorů, ovládání zapínání a restartu a samozřejmě 3,5“ konektorů pro připojení sluchátek a mikrofonu.

PC case Genesis

Shrnutí

Genesis IRID 505 ARGB je bezpochyby adekvátním zastoupením ve své cenové kategorii. Nechybí jí nic zásadního a ve výsledku jde o docela povedený kousek. Problém může být spíš v poměrně ostré konkurenci. Za stejnou cenu se totiž najdou i ikonické kousky jako například Fractal Design Meshify C nebo Corsair iCUE 220T nebo velmi podobné modely od SilentiumPC. IRID 505 ARGB má ovšem k dispozici některé vychytávky navíc – třeba sadu ventilátorů nebo jejich integrovaný ovladač.

Výběr tedy bude záležet především na vašem vkusu. Genesis IRID 505 ARGB se aktuálně prodává na CZC.cz za 2.599 Kč.

Recenze podsvícená pc skříň case Genesis