Nedávno oznámené SSD disky do slotu M.2 od Western Digital se valí na trh. Mainstreamová řada Blue se rozrůstá o model WD Blue SN500 NVMe. Rychlejší rozhraní NVMe 3.0 využívající dvou PCI-E linek se tak v portfoliu výrobce poprvé obléklo do modrých barev a disk se zařadí někam mezi klasické WD Blue M.2 SATA SSD a rychlou edici WD Black NVMe.

WD Blue SN500

Upgrade modré

Balení je střídmé a ničím nepřekvapí. Krabička ukrývá disk v plastovém pouzdře a návod k použití. Rozměrově si Western Digital drží svůj standard 2280 – tedy šířku 22 mm a délku 80 mm. Pouze designem se od své rodiny disk hned na první pohled trochu liší tím, že na sobě nemá etiketu překrývající celé tělo.

K dispozici je ve dvou variantách s kapacitami 250 GB nebo 500 GB. Mezi nimi objevíte několik velmi drobných parametrových odlišností.

WD Blue SN500

Rychlost do mainstreamu

Specifikace ukazují, že tato nová SSD míří do pomyslného zlatého středu. Rychlost čtení výrobce deklaruje až 1700 MB/s a rychlost zápisu 1450 MB/s. U 250 GB varianty je rychlost zápisu udávána malinko níž, konkrétně 1300 MB/s.

Oproti SATA verzi WD Blue jde o hodnoty přibližně 3x vyšší. Naopak WD Black dokáže mimo jiné díky vyššímu počtu PCI-E linek dosáhnout na rychlost dvojnásobnou.

WD Blue SN500

Bavíme se samozřejmě o sekvenčním čtení, kterého dosáhnete především při transferu větších souborů. Při náhodném čtení papírově dosahují disky na 210 000 IOPS / 275 000 IOPS a při zápisu 170 000 IOPS / 300 000 IOPS (vždy hodnoty 250GB/500GB varianty)

Udávaná životnost činí u 500GB varianty 300 zapsaných terabajtů a u 250GB modelu polovinu. Teplotní tolerance je stanovena na hranici 70°C. Výrobce navíc k modelům nabízí pětiletou záruku.

Měření v provozu

V praxi disk skutečně dostál svým specifikacím. Provozní teplota při testu nepřesáhla 59°C. Naměřené rychlosti si můžete prohlédnout níže.

WD Blue NVMe SN500

WD Blue NVMe SN500

A nyní také ke srovnání s rychlejšími SSD disky a také klasickým WD Blue, který znáte z jedné z našich předchozích recenzí. Není překvapením, že při náhodném čtení a zápisu malých souborů se rychlostní rozdíly stírají. Pokud ale víte, že budete z nějakého důvodu častěji přesouvat objemnější data, rozdíl v sekvenční rychlosti rozpoznáte.

Porovnání rychlosti SSD

Shrnutí

Nástup NVMe rozhraní i do mainstreamové řady beru jako logický krok. Pro mnohé sice nebude důvodem k upgradu, nicméně obecně je to plus a levnější disky využívající poloviční počet PCI-E linek na trhu jistě své uplatnění najdou. Pro představu - cenový rozdíl mezi WD Blue SN500 a WD Black (500 GB) dělá přibližně tisíc korun.

WD Blue SN500

Mezi WD Blue SN500 a klasickým Blue SATA modelem je potom rozdíl jen asi 200 kč. Takže proč ne - pokud není budget úplně omezený a vy byste měli možnost využít vyšší rychlost převážně sekvenčního čtení, těch pár korun navrch se může vyplatit.

V době psaní recenze můžete 500GB model zakoupit za 2.083 Kč a 250GB model za 1.529 Kč.

  • NVMe v mainstream řadě WD
  • Slušné parametry s ohledem na kategorii, do které cílí
  • Adekvátní cena
  • Vzájemná cenová konkurence se staršími SATA modely