Najít na trhu některé z high-endových komponent bez RGB podsvícení je už dnes čím dál vzácnější, ale znáte to – kdo hledá, najde. Pokud zrovna zvažujete či upgrade nové sestavy a upřednostnili byste klasický čistý vzhled komponent bez efektů, za zvážení rozhodně stojí nedávno uvedené paměťové moduly Viper 4 Blackout od výrobce Patriot.

Patriot Viper Blackout RAM recenze

Až do čtyř tisíc

Přestože značka Viper nese punc herního angažmá, design nových Blackout RAM je velmi jednoduchý a elegantní. Nová řada uvedla DDR4 paměťové moduly celkem v pěti variantách:

16 GB KIT 4000 MHz
16 GB KIT 3600 MHz
16 GB KIT 3200 MHz
16 GB KIT 3000 MHz
8 GB KIT 3000 MHz

My jsme otestovali mírný nadstandard – druhou zmíněnou variantu s pracovní frekvencí 3600 MHz. Moduly se chlubí hlavně kompatibilitou s nejnovějšími platformami CPU, a to především třetí série AMD Ryzen.

Patriot Viper Blackout RAM recenze

Balení

Z jednoduché krabičky jsme vyloupli oba sytě černé moduly a několik samolepek od výrobce. Pravda – vzhled chladiče nepochybně není tak prémiový, jako tomu bylo u Patriot Viper Steel Series. Inspirován je starším modelem použitým u Viper 4, ale v černé barvě vypadá honosněji.

Chladič není nijak výrazně vysoký – na výšku vám budou stačit 4,3 cm prostoru. Měli byste tak být schopni RAM instalovat i pod spoustu přesahujících CPU chladičů.

Patriot Viper Blackout RAM recenze

Specifikace

Testovat tedy budeme Viper 4 Blackout KIT s kapacitou 2x8 GB s udávanou frekvencí až 3.600 MHz. Základní frekvence samozřejmě tiká na 2133 MHz při časování 15-15-15-36. Nechybí podpora XMP 2.0 profilů pro přetaktování.

Specifikace Patriot Viper RAM DDR4 Blackout 4

Výrobce udává, že testované frekvence 3.600 MHz bylo dosaženo při časování 17-19-19-39 a napětí 1,35 V, čemuž odpovídá nastavený XMP profil (druhý se ustálí už na 3.333 MHz). Máme před sebou tedy papírově poměrně konkurenceschopné nízkolatenční moduly.

Blackout Patriot Viper recenze

Default CPU-Z Patriot Viper Blackout Ram

Testy

Paměti jsme testovali v kombinaci s CPU AMD Ryzen 3600. Postupně testování proběhlo se základním nastavením, přetaktováním dle rozpoznaných XMP profilů a poté dosažení maximální frekvence. Nejlepšího stabilního výsledku se nám podařilo dosáhnout na frekvenci 4000 MHz při časování 19-21-21-42.

Benchmark RAM Viper Patriot Blackout

Ve výsledku tak jde o relativně slušný výkon. Na druhou stranu co se týče latence, jistý prostor ke zlepšení zde stále existuje a některé konkurenční modely zvládají ustát i lepší časování při stabilním provozu. Nad 4000 MHz se nám dostat nepodařilo, nicméně v tomto případě podezřívám z limitace i další souhrn vzájemně působících aspektů včetně základní desky.

Benchmarky Realbench a 7 Zip Patriot Viper Blackout

Shrnutí

Nové paměťové moduly Patriot Viper 4 Blackout spadají do segmentu, ve kterém čelí velkému tlaku konkurence, ale rozhodně zde mají své místo. Výkonově a potenciálem dosažitelných časování odpovídají víceméně průměru, ale na druhou stranu nabídnou stylový design, na kterém navíc šlo ušetřit za RGB prvky. Doporučená maloobchodní cena výrobcem byla stanovena na 119,99 USD. V českých e-shopech zatím nejsou moduly dostupné. Je ale potřeba zmínit, že s doživotní zárukou a svými aktuálními vlastnostmi mohou být zajímavou volbou i modely s nižšími frekvencemi do spousty mainstreamových PC sestav.

  • Kompatbilita s nejaktuálnějšími platformami
  • Splňují očekávání výkonu v daném segmentu
  • Hezký design
  • Doživotní záruka
  • Neurazí, nenadchnou