Čerstvá novinka se zuřivou rychlostí – přesně tak by se dalo pětislovně charakterizovat nový SSD disk Viper VP4100, který má na svědomí značka Patriot. Představena byla před pár dny. PCI-e sběrnice čtvrté generace je zkrátka tady, a s rostoucí popularitou třetí řady procesorů AMD Ryzen je jasné, že se mezi spotřebiteli objeví i ti, kteří vyžadují disky ještě rychlejší, než na jaké jsme byli zvyklí doposud.

Patriot Viper VP4100 SSD

Hurá do čtvrté generace

Viper VP4100 je tedy klasickou m.2 tyčinkou, která ale dokáže využít potenciálu inovované generace PCI Expressu s dvojnásobnou propustností a dosáhne na rychlosti zápisu až 5.000 MB/s a čtení 4.400 MB/s. Samozřejmě se bavíme o rychlostech při sekvenčních operacích, ale samotný fakt, že se jedná v podstatě o desetinásobnou rychlost oproti donedávna běžně používaným SATA diskům, je pozoruhodný. Ještě jednou tedy pro jistotu připomínám – pokud tento disk použijete se základní deskou, která je vybavena pouze PCI-e 3.0, dosažitelné rychlosti (především při sekvenčním čtení) budou podstatně nižší. Použity jsou 3D NAND TLC buňky. Implementována je mezipaměť DRAM s kapacitou 1 GB nebo 2 GB dle kapacity disku.

Disk je dodáván s chladičem, který nezapře design typický pro herní brand Viper, nicméně jeho profil je poměrně nízký a celkově zůstala tloušťka disku pod 8 mm. Implementován je do disku samozřejmě i dynamické tepelné čidlo, které se postará o monitoring disku při intenzivní zátěži. Interval běžných provozních teplot je stanoven na 0 – 70 °C.

Patriot Viper VP4100 SSD

Když přehlédneme tloušťku, jde o klasický formát 2280, tedy šířku 22 a délku 88 mm. Disk se nabízí ve dvou variantách dle dostupné kapacity – 1 TB nebo dokonce 2 TB. My jsme testovali první uvedenou. Životnost výrobce udává na 1800/3600 zapsaných terabajtů dat (opět dle kapacity). Záruku poskytuje na 5 let.

Rychlost, to je oč tu běží

Samozřejmě je potřeba počítat s tím, že plné rychlosti nebude dosahováno při běžných činnostech. Pokud se podíváme do produktových materiálů, při čtení 4K náhodných souborů je výkon udáván na 800 000 čtecích a zápisových operací za vteřinu. Oproti tomu třeba námi nedávno testovaný model od stejného výrobce Viper VPN100 využívající klasického PCI-e Gen3 x 4 udává 700 000. Jistě, rozdíl to je, ale ne 44 % (jako v případě sekvenční udávané rychlosti). Pouze 14 %.

Patriot Viper VP4100 SSD

Odpovídají tomu koneckonců i výsledky měření, které potvrzují specifikace disku. Sekvenční rychlost skutečně dosáhla průměrně až na 5.003 MB/s při čtení a 4.324 MB/s při zápisu. Při posunu k testu 4K Q32T1 už padáme na 708 MB/s, resp. 621 MB/s a 4K Q1T1 už končí s hodnotami 62 MB/s, resp. 239 MB/s.

Patriot Viper

Srovnání rychlosti SSD Patriot

Pro zajímavost jsem disk vyzkoušel i přes rozhraní PCI-e 3.0 a sekvenční rychlost se samozřejmě propadla razantně. Při čtení spadl výkon z 5.000 na 3.603 MB/s a zápis poklesl na 3.463 MB/s.

Patriot Viper VP4100 SSD

Shrnutí

Patriot Viper VP4100 je velmi zajímavým model na poli high-endových SSD disků. V blízké době se samozřejmě dá očekávat, že přijde na trh spousta konkurenčních modelů, nad kterými visí spousta otazníku ohledně vyladění rychlostí, nicméně i s ohledem na výkon při náhodném přístupu nasazuje VP4100 laťku na slušně vysokou úroveň. Zatím u nás není v prodeji, ale v zahraničí byla doporučená cena stanovena na 399.99 USD. Více se o disku dozvíte na stránkách výrobce.

  • PCI-E gen4 x 4 sběrnice
  • Extrémní sekvenční rychlosti
  • Velmi dobrý výkon i při náhodném čtení a zápisu
  • Využití potenciálu s AMD X570 chipsetem
  • Vysoká cena highendové komponenty – není pro každého