V dnešní recenzi se opět vracíme do světa mechanických klávesnic. Brand SPC Gear, odnož polského SilentiumPC, která se specializuje na vybavení pro hráče a streamery, nám zapůjčila k otestování nový model SPC GEAR GK540 Magna s plnohodnotným rozložením 104 kláves včetně numerického bloku a modrými spínači Kailh.

Konstrukce

Na první pohled klávesnice zaujme svou jednoduchostí. Bezrámečková černá konstrukce, klasický profil kláves a multimediální funkce dostupné pouze jako kombinace běžných kláves se stisknutím funkčního tlačítka s logem výrobce – to vše směřuje k určitému minimalismu.

Klávesnice SPC GK540

Dokud nezapnete RGB podsvícení, klávesnice bude působit velmi konzervativním a čistým dojmem. Horní plát je kovový, hezky lícuje s plastovým rámem a konstrukce je pevná.

Rozměry činí 44,5 x 13,4 x 2,3 cm a váha 1,18 kg s ohledem na mechanické provedení ničím nepřekvapí. Poddajný opletený USB kabel sloužící k připojení je dlouhý 1,8 metru. Nechybí pogumované plochy na spodní straně, které zabrání klouzání klávesnice po stole.

Klávesnice SPC GK540

Spínače

Nutno předem podotknout, že výrobce klávesnici nabízí rovnou ve třech variantách, a to se spínači Kailh Blue (testovaná), Kailh Red a Kailh Brown.

Pokud jste obeznámení s rozdíly stejnobarevných spínačů výrobce CherryMX, u Kailh můžete očekávat podobnou logiku – jedná se v podstatě o jejich klony. Námi testovaná modrá varianta má typický „hmatový odpor“ a vydává téměř identický klikací zvuk, celkovou trajektorii dohmatu běžné 4 mm, aktivační bod po 2 mm a pro zmáčknutí budete muset vynaložit sílu 50 cN.

Klávesnice SPC GK540

Psaní

Klávesnice při používání působí velmi dobrým dojmem. Osobně nejsem velkým fanouškem klikajících spínačů, ale na druhou stranu musím uznat, že jejich odpor přispívá k jistotě stisku a na klávesnici se píše dobře. Oproti CherryMX Blue mi dokonce stisk připadal ještě malinko tužší (v pozitivní konotaci), ale ve výsledku to byl možná spíš jen první dojem.

Upřednostníte-li jistotu stisku před hlučností, modré spínače budou dobrou volbou. Často je preferují právě ti, kteří píší dlouhé texty desetiprstovou hmatovou metodou. Na druhou stranu nelineární trajektorie a vyšší odpor možná odradí některé hráče.

Klávesnice SPC GK540

Vše ale závisí na osobních preferencích. Nejlíp uděláte, když si sami konkrétní spínače vyzkoušíte. Každému může sednout něco jiného.

Software a přizpůsobení

Nutno předem podotknou, že klávesnice GK540 Magna umožňuje velkou spoustu úprav provádět manuálně pomocí kombinací kláves. Zejména co se týče podsvícení. S pomocí funkční klávesy s logem výrobce můžete měnit styl, barvu i rychlost i směr světelných animací. Tvořit můžete i vlastní profily, a dokonce ukládat makra.

Klávesnice SPC GK540

K dispozici je ale i software, který stejné funkce umožní nastavit pohodlněji v grafickém rozhraní. Instalace má jen trochu zvláštní průběh, protože je potřeba nejdříve upgradovat firmware, aby vůbec klávesnici rozpoznal, a následně je možné přepínat uživatelské profily pouze v softwaru.

Klávesnice SPC GK540

Shrnutí

SPC Gear GK 540 Magna je zajímavou klávesnicí, a to s přihlédnutím k její ceně. V době psaní recenze ji zakoupíte za 1.629 Kč. Za tuto cenu získáváte slušnou konstrukci, solidní možnosti přizpůsobení a konzervativní design opepřený barevnými RGB efekty posvícení.

  • Dobrá konstrukce
  • Výběr spínačů
  • Univerzální způsoby přizpůsobení
  • Cena
  • S ohledem na cenu v podstatě bez negativ