Do redakce nám přistál na recenzi opravdu rychlý SSD disk od Western Digital. Nedávno jsme měli možnost vyzkoušet si funkčnost modré edice, tentokrát zde máme zástupce řady Black. Model s kapacitou 250 GB a M.2 rozhraním si v testu vedlu skutečně velmi dobře. Pojďme si jej blíže představit.

Malý rychlík

Kde hledat nejvýznamnější odlišnost od modrého bratříčka WD Blue? Přece už v nadpisu. Řada Black vyčnívá především díky komunikačnímu protokolu Non-Volatile Memory Express - zkráceně NVMe, který je mnohem lépe optimalizovaný pro potřeby SSD s využitím vysoké propustnosti PCI Express Gen3 ve čtyřech linkách, což teoreticky umožňuje dosažení rychlostí až kolem 4GB/s.

WD Black

V praxi toto řešení znamená skutečně významné zvýšení rychlosti. Bavíme-li se o starším protokolu AHCI, jeho využití je optimální spíše pro mechanické disky a obvykle byla rychlost SSD disků limitována a nedostala se přes 600 MB/s. WD Black využívající NVMe protokol a M.2 slot oproti tomu dosahuje základní sekvenční rychlosti čtení více než pětinásobné.

Měření v praxi

Samozřejmě poměr výsledků jednotlivých kategorií odpovídá klasickému schématu SSD - při čtení velkého množství drobných souborů rychlost může znatelně klesnout, nicméně jde o specifický typ zátěže, se kterým se potýkají všechny SSD disky. Následující grafy dvou stejných testů provedených v řadě mluví za vše. Udávané maximální rychlosti 3000 MB/s a 1600 MB/s odpovídají skutečným měřením sekvenčního čtení, respektive zápisu.

Rychlost WD Black

Nevýhodou NVMe M.2 SSD disků je bohužel jejich historická (ne)oblíbenost. Ve větším měřítku se rozmohly relativně nedávno a pokud vlastníte starší počítačovou sestavu, jednak nemusí vaše základní deska disponovat M.2 slot, což je řešitelné, nicméně ještě zásadnějším tématem je potom vůbec schopnost BIOSu umožnit bootování přes NVMe protokol. I toto omezení se uživatelům podařilo oklikou vyřešit, nicméně nejde o úplně pohodlné řešení.

WD black

Černá edice Western Digital SSD tak směle konkuruje například Samsungu 960 EVO, který je parametrově relativně podobný a nabízen je taktéž za velmi podobnou cenu (řádově je rozdíl vyjádřen v korunách až desetikorunách). Samsung ale nabízí pouze tříletou záruku, kdežto Western Digital se pochlapil rovnou pětiletou, což může být jedním z rozhodujících faktorů.

Shrnutí

WD Black SSD NVMe M.2 je povedený kousek, který si zaslouží na poli SSD disků pozornost. Zakoupit jej můžete za poměrně příznivou cenu. Námi testovaná varianta s kapacitou 250 GB je v době psaní recenze k zakoupení za 2.395 Kč na CZC.cz. Pokud byste potřebovali více prostoru pro svá data, můžete se poohlédnout i po 500 GB nebo dokonce 1 TB variantě. Počítejte ale s s tím, že vycházejí na 4.376 Kč, respektive 8.975 Kč.

  • NVMe protokol + M.2 připojení
  • Deklarované i skutečné přenosové rychlosti
  • Pětiletá záruka
  • Slušný poměr ceny a výkonu
  • Výrazná konkurence v tomto segmentu
  • Kompatibilita se staršími sestavami

WD black