Western Digital opět prohlubuje své portfolio a do rodiny modrých SSD disků uvádí nového člena – WD SSD Blue SN550. Máme před sebou nové mainstreamové SSD, které ale překvapí slibnými specifikacemi. Nabízeno je v kapacitách 250 GB, 500 GB a také 1 TB.

Western Digital a jeho nové Blue SSD

Není žádným překvapením, že WD vsadilo na PCI-Express rozhraní a M.2 slot s klasickým provedením 2280. Námi testovaný model s terabajtovou kapacitou má udávanou maximální rychlost čtení 2.400 MB/s a rychlost zápisu 1.950 MB/s. Varianty s nižšími kapacitami disponují pomalejším zápisem – 950 MB/s v případě kapacity 250 GB a 1.750 MB/s.

WD Blue SN550 balení

Samozřejmě by se nabízela tak trochu i otázka spojená s rozšířením PCI-Express čtvrté generace, ale pro mainstreamový modrý svět to zatím rozhodně není na pořadu dne. Na druhou stranu tomu není až tak dávno, co jsme pod vlajkami Blue znali pouze SATA M.2 variantu a je vidět, že i základní spotřebitelský segment se rychle posouvá.

Přesto je ale SN550 nepochybně více než důstojným nástupcem předchozí série SN500. Základem jsou 3D NAND TLC čipy, které mají 96 vrstev, přičemž zmíněný předchůdce disponoval pouze čtyřiašedesáti. No a přenosové rychlosti se liší hlavně kvůli využití dvojnásobného počtu PCI-e linek. Garantovaný objem zapsaných dat jde dle výrobce 150 TB pro model s kapacitou 240 GB, 300 TB pro variantu s 500 GB a 600 TB pro plnotučné terabajtové SSD.

WD Blue SN550 rozměry

Testy rychlosti 

A jak si disk vede v testech rychlosti? V klasickém benchmarku CrystalDiskMark si vedl dle očekávání zhruba tak, jak bychom u sekvenčních hodnot očekávali - tedy v souladu se specifikacemi výrobce. Při klasickém čtení náhodných souborů se i při běžné práci rychlost propadá přibližně k hranici 840 MB/s. Přesto je disk ale více než vhodný do typických domácích sestav. K náročnějším úkonům s výrazně vyšší intenzitou vytížení se raději poohlédnete určitě jinde. Tohle je ale prostě klasické univerzální úložiště na doma.

WD Western Digital SSD SN550 rychlost

V poměru cena/výkon potom disk vychází s ohledem na rychlost velmi dobře i v porovnání s konkurencí. Bavíme se zkrátka o spotřebitelsky nejběžnější platformě. S vyššími parametry by si disk již začínal konkurovat s vyšší řadou Black.

Srovnání rychlosti SSD

Shrnutí

Při svých parametrech vychází WD SSD Blue SN550 poměrně výhodně i díky své ceně, a to zejména právě model s největší kapacitou. Za úložiště s 1 TB prostoru zaplatíte v době psaní recenze na CZC.cz 3.518 Kč. Kromě rozhraní PCI-Express třetí generace, slušných přenosových rychlostí a renomované značky získáte navíc i pětiletou záruku od výrobce.

WD Blue SN550 SSD

  • Slušný poměr cena/výkon
  • Mainstreamově vhodný disk pro nenáročné používání
  • Záruka 5 let
  • Mezigenerační posun oproti předchůdci, dvojnásobné PCI-e linky
  • Žádné pokročilé hardwarové šifrování či doplňkové funkce
  • Poklesy výkonu v intenzivním nasazení (přesto ale se zachováním slušné rychlosti)