V poslední době se začínáme s recenzemi opět vracet k all-in-one setům vodního chlazení pro procesory. Kvalita a provozní vlastnosti jednotlivých modelů se poměrně značně liší, ale koneckonců právě od posouzení oněch rozdílů tu recenze píšeme. Pojďme se proto podívat na chlazení EOS 240 RBW, který má na svědomí výrobce Raijintek. Set je kompatibilní se všemi moderními platformami - Intel LGA 775/115x/1200/1366/201x/2066 a AMD AM4/AM3+/AM3/AM2+/AM2/FM2+/FM2.

Raijintek EOS 240 RBW

Vodní chlazení all-in-one s RGB podsvícením

Jde o vůbec první produkt od Raijinteku, se kterým mám co dočinění, takže jsem byl sám zvědav, co na mě čeká. Chlazení EOS 240 RBW je klasickým setem, který kombinuje radiátor osazený dvěma podsvícenými 120mm ventilátory s adresovatelnými RGB diodami, teflonové hadice s opletením a CPU blok kombinovaný s pumpou v designovém provedení s rovněž podsvíceným logem výrobce a výrazným prstencem.

Vodní chlazení Raijintek EOS 240 RBW

Pumpa je poměrně malá, v průměru má asi 6,5 cm a na výšku asi 3,2 cm. Výrobce se ale chlubí jejím vysokým výkonem. Pracuje totiž na 4.500 otáček za minutu (s udávanou 10% odchylkou). Její napájení je řešeno přes samostatný napájecí SATA konektor a výkon bohužel nemůžete jednoduše regulovat. Následkem výše uvedeného je ale na můj vkus  EOS poměrně hlučný. A to opravdu výhradně kvůli pumpě.

Vodní chlazení Raijintek EOS 240 RBW

Pozor na zapojení ventilátorů

Naopak s ventilátory jsem byl spokojený. Operují v rozmezí 800 – 1.800 otáček za minutu, jsou poměrně tiché a jejich propustnost činí 75 kubických stop za minutu při maximálním výkonu. Mám k nim ovšem jinou výhradu. Naprosto nesmyslně je zde na ARGB konektoru reliéfním trojúhelníčkem označen jiný kabel než 5V větev. Nevím, jestli je to jen můj špatný zvyk, ale téměř automaticky jsem začal RGB konektor připojovat obráceně a teprve po chvíli jsem si všiml, že na opačné straně visí na kabelu obří nápis „5V“. Pozor na to. Někdy zkrátka nelze spoléhat na zkušenosti.

Vodní chlazení Raijintek EOS 240 RBW

Radiátor je standardní, jeho rozměry činí 28,7 x 12 x 2,9 cm. Je vyrobený z hliníku stejně jako u většiny all-in-one bezúdržbových setů, kde přimíchaná aditiva brání (nebo by alespoň bránit měla) galvanické korozi – CPU blok je měděný. Opletené hadice jsou opletené klasickou černou síťovinou, jejich vnitřní průměr je 8 mm a vnější 16 mm, celkem měří 37,5 cm.

Vodní chlazení Raijintek EOS 240 RBW

Jednoduchá instalace

Instalace je řešena docela dobře a jednoduše. Pro AMD platformu jsem přímo na CPU blok přimontoval menšími šroubky ještě jeden kotvicí prstenec a využil speciální backplate pro základní desku. Napájení probíhá zmíněným SATA konektorem a RGB konektory zapojíte k desce nebo speciálnímu RGB modulu. Sám jsem nadále spíše příznivcem připojování přes USB header, což vede k zajímavějším možnostem ovládání, ale především u levnějších modelů je zkrátka SATA napájení a připojení ventilátorů na desku klasickým standardem.

Vodní chlazení Raijintek EOS 240 RBW

Výkon a srovnání vodních chlazení

A jak si Raijintek EOS 240 vede, co se týče výkonu? Chlazení je opravdu poměrně efektivní, k čemuž bezpochyby přispívá vysoká rychlost pumpy, což s sebou ale bohužel nese i vykoupení v podobě vyšší hlučnosti. Byť nejde o nic extrémního, z otevřené skříně ji uslyšíte opravdu zřetelně. Proto chlazení doporučuji spíš do sestav, které nebudete mít umístěné vedle sebe na stole, ale spíše někde mimo.  Na výsledku testů teplot i hluku se můžete podívat v následujících grafech.

Recenze vodních chlazení

Stejně jako v posledních testech jsme využili sestavu s procesorem Ryzen 1600X v otevřeném prostředí. Testovali jsme maximální vytížení procesoru při 700-800 otáčkách ventilátorů za minutu po dobu 60 minut kvůli teplotní kapacitě vody. Násleovalo přetaktování procesoru při totožné zátěži na 4.0 GHz na úrovni všech jader záměrně s vyšším napětím 1,3875 V a běh po 30 minut. Poté provádíme také test maximálního chladícího výkonu - využití maximálních otáček ventilátorů. Monitoring probíhá pomocí aplikace CPUID HWMonitor, stress test procesoru zajišťuje OCCT 4.5.1 a overclocking procesoru AMD Ryzen 1600X byl pro komfortnější přepínání profilů prováděn pomocí Ryzen Master.

Hluk vodní chlazení

Shrnutí

Raijintek EOS 240 RBW je slušným all-in-one setem vodního chlazení, který sice není příliš variabilní, což mu trochu škodí hlavně kvůli vysoké rychlosti pumpy a potažmo v oblasti hlučnosti, ale na druhou stranu jde o solidní řešení ve smyslu chladicího výkonu. Navíc jde o relativně levný model. Na českém trhu jsme toto chlazení zatím nedohledali, ale v německých eshopech se prodává s cenovkami kolem 73 EUR, což je přibližně 1.950 Kč. Nechybí mu atraktivní RGB ventilátory a celkově nepůsobí i přes plně plastové provedení laciným dojmem.

Teploty a hluk RAIJINTEK chlazení