Na tuto klávesnici jsem byl obzvlášť zvědavý. Nepatří totiž mezi membránové a ani mezi mechanické. Místo toho dostala „mem-chanical“ spínače, které mají nabízet to nejlepší z obou světů. Ze světa membránových to znamená hlavně dostupnější cenovku. Spínání zajišťuje membrána, ale speciální konstrukce spínačů zajišťuje, že se pocit ze stisku celkem blíží mechanikám, včetně zvuku.

Xtrfy K3 zkrátka při psaní kliká a je to pořádně slyšet. Zkoušel jsem také podobnou SteelSeries Apex M150, která rovněž nabízí hybridní spínače, a ta mi přišla blíže membránovým a zdaleka tolik nekliká. U K3 od Xtrfy bych možná i věřil, že se jedná o mechaniku. Normálně používám mechanickou klávesnici od Logitech se spínači Romer-G a při testování K3 jsem neměl nutkání vrátit se zpět. To ale také může znamenat, že nedokážu mechaniky patřičně ocenit.

Každopádně pocit z psaní je dobrý a rychle jsem si na klávesnici zvykl. Rozložení je standardní, výrobce nepřipravil žádné designové speciality. Funkční klávesy se za pomoci „Fn“ promění na multimediální a několik dalších slouží k nastavení podsvícení. Nepotřebujete totiž software, vše si nastavíte na klávesnici.

Na část nastavení jsem přišel metodou pokus-omyl sám, se zbytkem pomohl přehledný manuál ze stránek výrobce. Nastavit si můžete tradiční dýchání, barevnou vlnu, jednobarevné podsvícení či třeba vlastní barevné zóny, kterých je šest. Ačkoliv je klávesnice označována jako RGB, tak výběr barev je poměrně omezený, ale těžko by se někomu chtělo oněch 16,8 milionu barev nastavovat pomocí kombinací kláves.

Podsvícení jinak nabízí nastavení dostatku úrovní jasu (včetně vypnutí) a líbil se mi také efekt, který reaguje na stisk klávesy. Stisknete klávesu a do všech stran se rozlétnou „paprsky“. S podsvícením souvisí ještě diody pro Caps Lock, Scroll Lock a Num Lock. Mám pocit, jako by klávesnici nikdo nevyzkoušel. Diody jsou až moc jasné a vždy jsem je musel něčím přikrýt, jinak mě světlo z nich otravovalo. Kromě toho prosvítají pod okolní klávesy, což také detailisty asi nepotěší.

Kabel je opletený a na spodní části klávesnice pro něj najdete „žlábky“ pomocí kterých ho můžete vyvézt ze středu nebo obou stran. Pochvalu si zaslouží chytře vymyšlené nožky – nabízí totiž dvě úrovně výšky. Celkem tak máte tři.

Jinak asi není co dodat. Klávesnice se používá příjemně, podsvícení v soutěži nevyhraje, ale pro spoustu zájemců bude určitě bohatě stačit. Mrzí pouze otravné diody, fakt netuším, jak si jich výrobce nemohl všimnout. Xtrfy K3 aktuálně přijde na 1800 Kč (prodává exkluzivně CZC.cz), což není špatná cena, ale už se dostáváme do vod tradičních mechanik. Bude tak záležet hlavně na tom, jak vám vyhovuje klávesnice bez software, možnosti podsvícení…