Minimálně poslední půlrok je pro hráče toužící po novém hardwaru obzvláště krutý. Nové procesory, nové grafiky, ale nic na skladě. Dalším pokračováním této ságy bude nejspíše uvedení grafické karty RTX 3060 z dílny Nvidie.

Nvidia stanovuje datum vydání RTX 3060 na 25. února s doporučenou cenou od 329 dolarů. Zatím nejlevnější Ampere grafika se štědrou porcí 12 GB paměti by tak měla mířit na méně náročné hráče toužící po Ray-Tracingu. Jejich nákup se ale dost možná prodraží.

Ačkoliv se cena 329 dolarů u Nvidie přepočítává na 329 euro a 8 999 Kč, reálné ceny budou daleko vyšší. Některé eshopy nabízejí předobjednávku grafiky za 500 až 670 euro. Tedy i dvojnásobek a v přepočtu okolo dvaceti tisíc korun.

Tyto vysoké ceny lze potkat i v sousedním Polsku, kde by se ceny měly pohybovat od 1599 zlotých. Ve skutečnosti spíše od 2 800 zlotých.

Určité eshopy dokonce ruší předobjednávky za starší nižší ceny, aby lidé nakoupili grafiky za vyšší cenu. Za tu se samozřejmě nákup rozhodně nevyplatí.

Lze očekávat, že dostupnost RTX 3060 bude velmi omezená. Přesto není důvod k nákupu takto vysoko nad cenou. Po pár týdnech se většinou několik kusů objeví za přijatelnou cenovku. Zůstaňte proto trpěliví.