Nedávno jsme oslavili vydání Death Stranding na PC článek se sedmi důvody, proč je tato hra skvělá. Samozřejmě má Death Stranding i své stinné stránky a mnoho lidí unudí například gameplay, příběh a další nemalé aspekty.

Nudný gameplay

Začneme u skutečnosti, že jste poslíček. Na celém tomto prvku je postavená hratelnost a váže se k tomu i příběh. Na hodně míst musíte dojít pěšky a kolikrát je to velmi otravné. Naložit náklad na záda, jít někam, předat balíčky a zase znova. Tato část hry mnoho lidí odradí a není se čemu divit.

Ačkoliv postavení herní části na donášení balíků je relativně originální a zároveň jednoduchý koncept, většinu hráčů to nezaujme. Přenášením zásilek strávíte jen v hlavní části příběhu i desítky hodin. Celou dobu navíc musíte řešit i svoji výbavu. Nikde přitom nenajdete možnost přednastavit si základní balíček vybavení, který budete mít vždy naložený u sebe. Nemluvě o opakujících se rozhovorech při přijímání zásilky a jejím odevzdání.

Hloupá umělá inteligence

Ve hře se ve své podstatě vyskytují dva druhy nepřátel. Ve velké většině případů lze volit pacifický i ofensivní přístup, jak se s nimi vypořádat. Jenže obě konfrontace mají jednu velikou herní slabinu. Jakmile se vzdálíte jen metr za hranici, kde se vyskytují, jste v relativním bezpečí. Přitom vás mohou mít na očích. Stačí tedy kolikrát jít těsně okolo.

Recyklované prvky

Při průchodu hrou si všimnete, že se některé stavby hodně opakují. Dává to teoreticky smysl. Poštovní schránky jsou také kolikrát stejné. Jenže to budí dojem, že vývojáři něco prostě odflákli. Nemluvě o městech.

Pak tu máte stavby, které jsou ve svém principu úplně vykradené z jiných her. Jasně, vymýšlet každý prvek od úplného základu je asi zbytečné, ale zrovna u Death Stranding by se víc nápaditosti ohledně budov hodilo.

Konzolový port a ovládání

Zde se dostáváme k ovládání. Death Stranding samozřejmě vyšlo nejdříve na PS4. Konzolové ovládání je tu znát. Větší zážitek prostě budete mít po připojení gamepadu. Přesto by bylo vhodné pár defaultních prvků ovládání na klávesnici přeházet. Podobně i menu. V tom se zejména ze začátku budete ztrácet. Nemluvě o tom, že některé důležité položky jsou hrozně umístěné.

Například rozložení nákladu budete upravovat opravdu často. Po každém použití nářadí, po každé objednávce. Ve hře je funkce, která vám automaticky vyváží náklad. Abyste se k tomu dostali, musíte si zobrazit mapu, pak boční menu, tam vybrat náklad, poté zvolit vyvážení. Celé to uložit a vše postupně zavřít. Vážně se k nákladu, který nosíte na zádech pořád, nejde dostat jedním tlačítkem?

Podobně je to s konejšením mimča, jenž máte pověšené na břiše. Utěšování se v průběhu hraní nevyhnete. Postup se skládá ze sekvence zmáčknutí třech různých tlačítek. Ty pak musíte zmáčknout v opačném pořadí. V obou případech se jedná o velmi otravné implementace základních a často využívaných prvků hry.

Prostředí

Koukali jste se na fotky ze hry? Jestli ne, tak tady jednu máte.

Budovy jsou stříbrné, tráva je zelená. Rým to nebude, ale jako popis to stačí. Krajina je kouzelná a pohltí vás. Zároveň je nudná. Krom výhledu vás skoro nic neuchvátí. Počasí je většinu času deštivé, slunce svítí skrz mraky, v dáli je mlha. Kodžima se inspiroval Islandem a ten prostě moc lidí nenadchne.

Příběh

Pokud máte rádi záhadný příběh a mnoho otázek, tak zde budete v sedmém nebi. Většinu hry se ptáte, co se sakra dělo, učíte se nové pojmy, jak je popsat a co vlastně znamenají. Death Stranding vám ke konci nabídne odpovědi, ale zpracovat je chce čas. Nakonec stejně musíte číst mezi řádky. V příběhu si navíc nemůžete rozhodovat, ačkoliv vám to hra dost nabídne. A pak zde máme tu část s titulky. Jestli máte rádi Marvel filmy a vždy čekáte na potitulkové scény, zde budete nebývale spokojeni. Celá hra na příběhu stojí a zároveň upadá.

Neoceníte to

V minulé části byl poslední bod o zážitku. Ten ale dost možná neoceníte. Respektive se o žádný kladný zážitek jednat nemusí. Gameplay bude někoho velmi bolet a 60 euro za "chodící simulátor" je sakra hodně. Příběh je předimenzovaný a musíte u něj kolikrát přemýšlet. Ovládání působí v určitých částek kostrbatě a jisté budovy a vizuál odfláknutě.

Pokud bychom měli dát hře hodnocení, dostala by 8/10. V případě, že oceníte kladné prvky z minulého článku, můžete si až dva body přičíst a získáte perfektní mistrovské dílo. V opačném případě, když vám hra nesedne, klidně si dva body odečtěte. Takový bohužel Death Stranding je. Nesedne každému a pro některé může jít o jednu z nejlepších her vůbec, pro druhé je to "přehypovaný simulátor chození".

Za klíč ke hře děkujeme společnosti Hype Czech.