Zákazníci slovenských operátorů O2 a Radosť se již několik dní nemohou dostat na stránky Twitche. Streamovací platforma je pro ně nedostupná kvůli jednomu streamerovi.

Před několika dny vydal soud příkaz na zablokování profilu slovenského streamera s přezdívkou The Dandis (také dDandis a dandis). Ten na svém Twitch kanále zřejmě propagoval různé nelegální hazardní hry. Úřad pro regulaci hazardních her vydává pravidelně seznam blokovaných webů, a skutečně se zde kanál streamera vyskytuje. Důvod ale chybí.

Čtyři roky starý zákon navíc vyžaduje, aby tyto stránky blokovali i operátoři. K tomu již došlo v případě O2 a operátora Radosť působícího právě pod O2. Blokace musí probíhat alespoň na úrovni DNS záznamů druhého řádu. Jinými slovy se musí blokovat přístup na adresy "domena.sk". V tomto případě tedy O2 blokuje přístup na celý "twitch.tv", tedy celou streamovací platformu, místo zákazu jedné URL.

Jiní operátoři dle webu zive.aktuality.sk zatím Twitch neblokují. Dojít by k tomu ale mělo v průběhu příštího týdne, kdy Twitch bude na Slovensku prakticky nedostupný.

Zákaz by se měl dát obejít pomocí změny DNS serverů, případně použitím desktopové aplikace. Zároveň by díky medializaci mohli operátoři upravit způsob blokování, který by zahrnoval jenom danou webovou adresu streamera místo celého Twitche.