AMD se při tiskové konferenci nechalo slyšet, že technologie Smart Access Memory umožní procesoru přistupovat k celé paměti grafiky s vyšší rychlostí a větších kusech. Tato skutečnost měla přinést zvýšení výkonu až o 14 %, což rozhodně není málo. Samotná technologie je u AMD vázána na Zen3 Ryzeny, nové grafiky Radeon 6000 a poslední modely základních desek. Celý standard ovšem není vázaný pouze na AMD, jde o univerzální technologii využívající PCIe sběrnici. Lze ji tak nasadit i u Intelu a Nvidie. První s podporou přichází Asus, jakožto výrobce základních desek.

Asus nabídne upgrade BIOSu, který odemkne SAM profil a nabídne až 13,37% nárůst výkonu ve hrách. Jde o základní desky Intel Z490, H470, B460 a H410. Dle dostupných informací ASrock a MSI pracují na aktualizacích BIOSu, které rovněž odemknou tuto funkci. Gigabyte nasazení SAM zvažuje.

Podle posledních informací bude SAM profil dostupný zpětně pro procesory Intel Haswell a novější generace. Zde se nachází například velmi oblíbení procesor Intel Core i7 4770K. Ten by měl z SAM rovněž profitovat. Objevují se i první testy s SAM profilem. V případě Assassin's Creed: Valhalla jde o nárůst výkonu o několik FPS. Za zmínku stojí zejména zvýšení stability FPS hodnot.