Handheld od Valve oznámený v červenci minulého roku se 28. února dočká oficiálního vydání. První kusy tak konečně zamíří k uživatelům. Co o konzoli víme si shrneme v následujících řádcích.

Hardware

Konzoli Steam Deck pohání APU od AMD. Procesor s architekturou Zen 2 disponuje čtveřicí jader a osmi vlákny s frekvencí 2,4 až 3,5 Ghz. GPU s architekturou RDNA 2 má 8 jader a výkon až 1,6 TFlops. RAM o velikosti 16 GB využívá LPDDR5 moduly.

Co se týče ovládání, Steam Deck disponuje hned celou řadou tlačítek, dotykových ploch a dvojicí páček. Nechybí ABXY tlačítka, D-pad, dva trackpady, zadní triggery a tlačítka a čtveřice programovatelných tlačítek. Přičíst k tomu můžeme dotykové plochy na páčkách a samozřejmě dotykový displej.

Uvnitř zařízení je navíc zabudovaný akcelerometr zaznamenávající pohyb v šesti osách.

Samotný displej má úhlopříčku 7 palců, je typu LCD IPS a má rozlišení 1280 × 800 pixel. Obnovovací frekvence je 60 Hz a jas 400 nitů. Pod displejem nalezneme senzor okolního světla.

Steam Deck je k dispozici ve třech paměťových variantách. Základní nabízí jen 64 GB eMMC paměti, další pak 256 a 512 GB NVMe SSD. Všechny verze mají slot na M.2 2230 SSD a možnost osazení microSD kartou. Nejvyšší verze disponuje navíc speciální úpravou displeje, která zabraňuje odleskům a lepším pouzdrem.

Napájení probíhá skrze USB-C a 45W nabíječku. Baterie má kapacitu 40 Wh a zahrajete si okolo 2 až 8 hodin. Nabíjení trvá podle testů 3 hodiny a na 80 % baterie se dostanete už za 100 minut.

Kompatibilita

Na Steam Decku poběží většina her ze Steamu. Vývojáři vyzkoušeli pecky jako Detroit: Become Human, Hades, Psychonatus 2, Zaklínač 3 nebo Kingdom Come: Deliverance. Více o kompatibilních hrách jsme přinesli v tomto článku.

Valve navíc připravilo označení kompatibility her. Ty se rozřadí do čtyřech kategorií od plného přizpůsobení pro konzole, přes částečné až po nepodporované a nevyzkoušené hry.

Operační systém

Handheld bude využívat SteamOS 3.0, který byl jedním z důvodů zdržení vydání konzole. Jedná se jádrem o upravený Arch Linux s desktopovým prostředím KDE Plasma. Steam Deck tedy pohání Linux a o spuštění her se postará vrstva kompatibility Proton.

Kdo ovšem bude chtít, může si na Steam Deck nainstalovat přímo Windows. Tvůrci už potvrdili, že instalace Windows 10 nebude představovat problém a tým vývojářů dokonce testoval Windows 11, které vyžadují zapnutí TPM 2.0. Nadšenci pak jistě zkusí i další distribuce Linuxu. Steam Deck rozhodně po softwarové stránce nebude uzamčen.

První testy

V uplynulých týdnech se předprodukční kusy konzole dostaly do rukou redakcí po celém světě. Testy se směly vztahovat jen na pár her a především hardware. O SteamOS 3.0 toho tím pádem víme stále málo.

Co se týče hardwaru, recenzenti byli zatím ve velké míře spokojení. Linus z kanálu LinusTechTips vytknul zařízení jen podprůměrnou hmatovou odezvu při vibracích. Rozložení tlačítek mu přišlo na dobré úrovni a jejich zpracování řadí handheld na úroveň nejlepších gamepadů.

Chlazení rovněž Valve nepodcenilo, jak ukázaly testy od Gamers Nexus. Zadní kryt přispívá k proudění vzduchu skrze klíčové komponenty. Rozebrání zařízení je otázkou několika minut a snadno se dostanete k úložišti nebo desce s páčkami. Plnohodnotné testy nás čekají 25. února.

Náhradní díly

Valve už v úvodu ukázalo, že páčky půjde snadno vyměnit. Jejich nevyhnutelný drift trápí několik generací herních ovladačů a u Steam Decku tomu nebude jinak. Potěší tedy, že výměnu zvládnete doma a postačí vám jen jeden šroubovák.

Kromě standardního SSD a páček půjdou zřejmě vyměnit i zadní kryty. Valve totiž sdílelo nákresy a 3D návrhy exteriéru. Handheld si tak můžete třeba vytisknout.

Oficiálním partnerem pro distribuci náhradních dílů se stane společnost iFixit, která vyrábí opravářské sady pro elektroniku od mobilů až po notebooky.