Youtube streamerka Valkyrae minulý týden odhalila řadu přípravků pečujících o pleť pod značkou RFLCT. Ten je určen pro všechny, kteří sedí před obrazovkou. Údajně by měl pomáhat chránit před škodlivým modrým světlem. Hned po odhalení se produkty staly terčem kritiky.

Web RFLCT přípravků poukazuje na skutečnost, že dříve na nás působilo škodlivé modré světlo pouze ze Slunce, nyní ho ale potkáváme všude. Právě obrazovky ho vyzařují, což škodí nejen našim očím, ale i kůži.

Negativní dopad na kůži byl okamžitě kritizován kvůli nedostatečnému vědeckému podložení. RFLCT měl po nanesení vytvořit na obličeji vrstvu chránící pokožku před modrým světlem.

Magazín New York Times oslovil specialistu, který konstatoval, že není prokázané, aby krém obsahující antioxidanty mohl chránit před škodlivým modrým světlem. Další vědec toto stanovisko podpořil a dodal, že obrazovky vůbec neškodí kůži.

Poměr modrého světla za Slunce je navíc značně vyšší oproti obrazovkám. Valkyrae je nejen kvůli těmto závěrům pod tlakem. O RFLCT se mluví i v herní a streamerské komunitě, kde se tvůrkyně videí pohybuje. Velká část osobností produkt zpochybnila nebo se od něj distancuje.

Valkyrae podle svých slov pomáhala produkt tvořit a testovat několik let. Negativní reakce jí prý zaskočily.