Notebook s bezkompromisním výkonem. Takto lze popsat novinku od Asusu. Strix Scar 17 SE ukazuje, kam až se herní notebooky posunuly. Stovky snímků za sekundu, vyladěné chlazení a maximální výkon v podání Nvidia GeForce RTX 3080 Ti. Takto vypadá absolutní herní špička, kterou si můžete zabalit do batohu.

Herní rodunu ROG od Asusu jistě nemusíme představovat. Ke špičce těchto notebooků patří modely s označením Strix. Právě sem patří také novinka v podobě Strix Scar 17 SE. Poslední dvě písmenka značí speciální edici zaměřenou na maximální výkon. Ten dodává grafická karta Nvidia GeForce RTX 3080 Ti spolu s procesorem od Intelu. Díky tomu se 17palcový notebook chlazený tekutým kovem stává ultimátním herním strojem snů. Co tedy v útrobách nabízí?

Každý herní notebook definuje grafická karta. Asus nedělal sebemenší kompromisy a vsadil na to nejlepší od Nvidie. RTX 3080 Ti s 16 GB VRAM a obřím TDP až 175 W. Takový příděl výkonu není něčím běžným v rámci notebooků. Asus s Nvidii to dokázali díky skvělému chlazení pomocí vypařovací komory, speciálnímu tekutému kovu, vylepšenému napájení a soustavám heatpipes. Nechybí ani výkonné větráčky, které ovšem notebook nemusí roztáčet na plný plyn. Přenos tepla je zde totiž mnohem efektivnější.

Pokud se bavíme o grafickém výkonu, musíme zmínit i MUX Switch. Jedná se o přepínač mezi grafickými kartami. U her jistě využijete dedikovanou grafiku, jenže tu často brzdí fakt, že signál musí jít přes integrovaný čip. MUX Switch integrované GPU obchází a odemkne tak plný výkon Nvidia grafiky, což se při hraní i práci rozhodně hodí. Na druhou stranu lze tuto funkci využít k šetření baterie, pokud využijete čistě integrované grafické jádro u procesoru.

Notebook jsme pár dní zkoušeli a jedna věc nás ohromila. Byl to hluk, respektive jeho absence. Tekutý kov nanesený na grafickou kartu i procesor odváděl excelentní práci a ventilátory tak nemusely nabrat nepříjemně vysoké otáčky.

U procesoru zůstaneme. Asus sáhl po Intel Core i9-12950HX s TDP až 175 W. Nic lepšího do notebooku aktuálně nedáte. V hlavní roli je 16 jader a 24 vláken s turbem až 5,0 Ghz. I ten čip chladí tekutý kov. Jeho speciální složení a nanesení dokázalo snížit teploty o 15°C, což rozhodně není málo.

Asusu se díky efektivnímu přenosu tepla povedlo něco, co hráči znají jedině z desktopových grafických karet. Notebook mimo zátěž může zcela vypnout ventilátory a snížit hluk doslova na nulu. Jde o praktickou funkci, kterou využijete například při sledování filmů. Po sluchátkách nemusíte sahat ani díky podpoře Dolby Atmos.

Zvuk doplňuje krásný obraz v podání Full HD nebo QHD panelu s obnovovací frekvencí až 300 Hz. Na své si tak přijdou hráči kompetitivních titulů a singleplayer adventur. IPS obrazovka disponuje malými rámečky a skvělým barevným podáním. Specifikace dále doplňuje 64 GB DDR5 RAM a SSD připojené skrze rozhraní PCIe 4.0. V obou případech špičkové parametry.

Nesmíme zapomenout ani na exteriér. Pokud si libujete v možnostech přizpůsobení, s Asus Strix Scar 17 SE budete ve svém živlu. Kromě tradičního barevného podsvícení klávesnice najdete podél základny další barevný pruh. V zadní části notebooku je navíc vyměnitelná krytka, kterou si můžete navrhnout zcela podle sebe.

Středobodem notebooku je ale zejména grafická karta Nvidia GeForce RTX 3080 Ti. RTX grafiky nabízejí komplexní řadu funkcí pro hráče i náročnější uživatele. V první řadě je tu DLSS, technologie, která u notebooku přinesla přelom. Upscaling za pomoci umělé inteligence provádí rekonstrukci obrazu. Program se naučil obraz v rozlišení 16K a díky tomu ho dokáže zrekonstruovat s vysokou přesností při využití menšího výkonu. Díky tomu získáte více snímků za sekundu, nebo naopak ušetříte baterii při hraní na cestách.

Ray tracing asi nemusíme dlouze představovat. Pokročilé hrátky se stíny a odrazy umí RTX karty nejlépe, mají k tomu totiž speciální RT jádra. Realistické nasvícení a odrazy přspívají ve velké míře k pocitu, že je svět za obrazovkou skutečný.

Obě technologie RTX 3080 Ti využívá v plné míře díky maximálnímu možnému výkonu. Efektivní chlazení je zde zkrátka znát a díky němu mohl Asus navýšit TDP až na 175 W. Kouzlo DLSS a ray tracingu je ovšem v jejich souhře. Jedna technologie vylepšuje váš obraz a přináší uvěřitelnější zážitek, druhá zvyšuje výkon. Perfektní souhra vám tak naservíruje krásný a plynulý obraz v temné adventuře Dying Light 2 a nechá vyniknout krajinu v Death Stranding.

Soutěživí hráči si rovněž přijdou na své. Nízkou latenci při hraní zajišťuje Nvidie Reflex. Díky menší prodlevě získáte v kompetitivních titulech jako Apex Legends, Rainbow Six: Siege a Valorant výhodu nad nepřáteli. Každý zlomek sekundy totiž hraje roli a optimalizace odezvy od Nvidie vás neokrade o žádnou milisekundu.

Nvidia Broadcast zase pozvedne výkony vaší kamery a odstraní šum mikrofonu do kterého mluvíte nejen vy, ale i vaši spoluhráči. Program využívající Tensor jádra a umělou inteligenci filtruje okolní ruchy, které nebudou otravovat vaše spoluhráče při komunikaci. Problém není ani odstranit pozadí u webkamery, pokud si přejte při pracovním hovoru ukázat, že sedíte v luxusně zařízené pracovně.

Strix Scar 17 SE v sobě kombinuje špičkové specifikace, bezchybnou konstrukční kvalitu a originální prvky. Asus dokázal z komponent od Nvidie a Intelu dostat maximum díky špičkovému chlazení. Výkon, který notebook nabízí, opravdu jen tak někde nenajdete.