V sobotu prvního dubna ASUS sdílel na Twitteru video, ve kterém představil svůj první herní handheld ROG Ally. Vzhledem k datu zveřejnění se předpokládalo, že se nejspíš jedná o aprílový vtip, což následně tak komunikovala i společnost. Jenže o dva dny později tchajwanský výrobce znovu překvapil, když uvedl, že zařízení je skutečné. Těžko určit, zda se tedy jednalo o podivný smysl pro humor nebo geniální marketing.

Aby potenciální zákazníky ujistila, že se již nejedná o žádný další žert, přidala do příspěvku odkaz na server Best Buy. Zde zájemci mohou zaregistrovat své e-mailové adresy, a následně počkat na podrobnosti o spuštění předobjednávek.

ASUS nechce nabízet zajíce v pytli, a tak se chvíli po pondělním oznámení objevilo i youtube video na kanálu uživatele Dave2D, který měl možnost si nový kapesní počítač osahat, aby sdělil jeho technické specifikace. A rovnou ho srovnal s momentálně nejzvučnějším handheldem na trhu: Steam Deckem od Valve.

Výkonnější než Steam Deck

Podle společnosti ASUS má ROG Ally s operačním systémem Windows 11 uvnitř upravený procesor Ryzen APU, který nazývá dosavadním nejrychlejším modelem od AMD. Dále má disponovat sedmipalcovým displejem s poměrem stran 16:9, Full HD rozlišením (1920 x 1080 pixelů), jasem 500 nitů a obnovovací frekvencí 120 Hz. Z obou hledisek by tak měl nabídnout víc než konkurence z Valve, která má rozlišení stejně velké obrazovky 1280 x 800 s obnovovací frekvencí 60 Hz a jasem 400 nitů.

Rozměry ROG Ally jsou 280 mm x 113 mm x 39 mm a váha je 608 gramů. Youtuber ve videu uvedl, že tím je trochu menší, lehčí a plošší než Steam Deck. Dodal, že prototyp je taky mnohem tišší. Při zatížení se naměřil hluk asi 20 dB ve srovnání s 37 dB u Decku, a to díky dvěma ventilátorům, které nasávají vzduch zezadu a vypouštějí ho nahoře. Všiml si také, že SSD disk a joysticky by mohly být snadno vyměnitelné.

ROG Ally má standardní nastavení dvou analogových páček, vlevo umístěný D-pad a čtyři tlačítka na pravé čelní straně, plus několik menších tlačítek kolem obrazovky pro přístup do nabídek a nastavení. V přední části jsou taky výřezy pro stereofonní zvukový výstup. Na zadní straně se nachází logo ASUS ROG spolu s LED páskem, který se po zapnutí zařízení zahalí do RGB barev. Zařízení bude možné připojit k televizi pomocí dokovací stanice ROG XG Mobile eGPU, kterou společnost nabízí ke svým herním notebookům.

Srovnávací tabulka známých specifikací ASUS ROG Ally a Steam Deck

Specifikace ASUS ROG Ally Steam Deck
Procesor a OS: AMD Zen 4, Windows 11 AMD Zen 2, SteamOS
Displej: 7 palců, rozlišení 1920 x 1080 px, 120 Hz, jas 500 nitů 7 palců, rozlišení 1280 x 800 px, 60 Hz, jas 400 nitů
Rozměry: 280 mm x 113 mm x 39 mm 298 mm x 117 mm x 50,5 mm
Hmotnost: 608 g 669 g
Hlučnost: 20 dB 37 dB

Lepší rozlišení, obnovovací frekvence, jas i výkonnější procesor však mohou více zatížit baterii při hraní na cestách. Bližší informace o kapacitě či výdrži baterie však zatím nejsou dostupné. Rovněž je otázkou, jak se funkčně osvědčí Windows 11 ve srovnání se SteamOS. Taky cena ještě není známa.